Европейската комисия одобри годишния пакет за разширяване на ЕС за 2024 г.

знаме на ЕС

Документът на Европейската комисия очертава напредъка на десетте държави кандидатки и набелязва ключови реформи за ускоряване на интеграцията им в Европейския съюз

Европейската комисия прие годишния си пакет за разширяване на Европейския съюз за 2024 г., който включва подробна оценка на актуалното състояние и напредъка на десет държави — Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Черна гора, Северна Македония, Сърбия, Грузия, Молдова, Украйна и Турция, по пътя към членство в ЕС. В него са заложени препоръки и насоки за приоритетите, които страните трябва да следват в областта на реформите, за да продължат успешно напред в процеса на присъединяване.

Документът подчертава значимостта на разширяването като историческа възможност за Европа — както за страните кандидатки, така и за съществуващите държави членки. С разширяване на състава си, Европейският съюз би станал по-голям, по-силен и по-устойчив, с възможност да посреща ефективно съвременните предизвикателства в областта на сигурността, социалната и икономическа стабилност и политическата солидарност. Според председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен разширяването на ЕС остава приоритет и необходимост в днешната сложна геополитическа среда, като тя подчертава, че „сега е по-наложително от всякога да завършим обединението на нашия континент на основата на демокрацията и върховенството на закона.“

Процесът на разширяване е основан на заслуги и обективни показатели за напредъка на всяка държава в съответствие с изискванията на ЕС. В документа е заложена концепцията, че членството в Европейския съюз е стратегически избор и че устойчивите реформи са в основата на този процес. Основните ценности на ЕС — демокрация, върховенство на закона и защита на човешките права, са определени като ключови принципи за всяка кандидатстваща страна.

Белоградчишките скали
Снимка: Freepik

Основни акценти в напредъка на държавите кандидатки през 2023 и 2024 г.

  1. Албания – Европейската комисия отчита значителен напредък и стартиране на преговори по клъстера „Основни принципи“, като акцентира върху необходимостта от задълбочаване на реформите в областта на върховенството на закона, борбата с корупцията и организираната престъпност, и укрепването на основните права.
  2. Сърбия – Отбелязва се, че Сърбия е изпълнила условията за отваряне на клъстер 3 „Конкурентоспособност и приобщаващ растеж“, като от нея се очаква да ускори работата по прилагането на реформите, свързани с правосъдието и върховенството на закона.
  3. Черна гора – Черна гора постигна значителен напредък в изпълнението на междинните критерии за върховенството на закона и има възможност за затваряне на допълнителни преговорни глави, ако условията са изпълнени. Въпреки това, продължават усилията за реформиране на съдебната система и укрепване на правовия ред.
  4. Босна и Херцеговина – След постигнат напредък, включително в областта на миграционната политика и съответствието с външната политика на ЕС, през март 2024 г. бе взето решение да се стартират преговори за присъединяване. Босна и Херцеговина продължава усилията по изграждане на стабилна правна система, а Комисията подготвя рамката за предстоящите преговори.
  5. Косово – През 2024 г. Косово продължава работа по укрепване на върховенството на закона и публичната администрация, като се отбелязва прогрес в борбата с организираната престъпност и подобряване на бизнес средата. Либерализацията на визовия режим за Косово влезе в сила в началото на 2024 г.
  6. Украйна и Молдова – След стартиране на преговори за присъединяване през юни 2024 г., и двете страни отбелязаха устойчив прогрес в изпълнението на изискванията за членство. В документа се посочва, че при изпълнение на всички условия, преговорите по първите клъстери могат да стартират в началото на 2025 г.
  7. Грузия – Въпреки статута на кандидатка, предоставен през декември 2023 г., процесът на присъединяване е поставен на пауза поради нови политически събития и установени нарушения при провеждането на последните избори. Налице е препоръка за всеобхватна реформа на изборния процес.
  8. Турция – Статутът на Турция като страна кандидатка остава непроменен, но преговорите са в застой от 2018 г. насам поради продължаващи опасения в областта на основните права и независимостта на съдебната система. Въпреки това, през 2024 г. бяха предприети стъпки за възобновяване на диалога и подобряване на сътрудничеството по важни въпроси от общ интерес.

Следващи стъпки и приоритети за реформи

Сега Съветът на ЕС ще разгледа препоръките на Комисията и ще вземе решения относно бъдещите действия за всяка от страните кандидатки. В годишния пакет за разширяването се подчертава, че ускоряването на структурните реформи в ключови области като върховенството на закона, правосъдната система и демократичните институции е от съществено значение. В допълнение към основните принципи за политическа стабилност и демократични реформи, икономическите политики на държавите кандидатки трябва да бъдат насочени към постигането на устойчив икономически растеж и изпълнението на критериите за функционираща пазарна икономика.

Европейската комисия разшири и финансовата подкрепа за държавите кандидатки, която включва нови средства за икономически растеж, включително плана за Западните Балкани на стойност 6 милиарда евро и механизма за Украйна, оценен на 50 милиарда евро. За Молдова е предвиден механизъм в размер на 1,8 милиарда евро в подкрепа на нейните социално-икономически реформи.

Значимост на разширяването на ЕС

Разширяването на ЕС създава условия за по-голяма икономическа стабилност и възможности за развитие в Европа. Увеличаването на броя на страните в единния пазар предоставя нови възможности за бизнеса и за съвместни инвестиции в екологичния и дигиталния преход. Документът подчертава и значението на укрепването на демократичните и правни институции, които да гарантират дългосрочен растеж и устойчивост на държавите кандидатки в ЕС.

Пакетът за разширяване на Европейската комисия за 2024 г. очертава пътя към едно обединено бъдеще на континента, при което ценностите на демокрацията, върховенството на закона и правата на човека ще останат в основата на Европейския съюз.


Последвайте ни в социалните мрежи👇


Абонирай се >>>

* indicates required