Бюджетът на ЕС за 2025 – подкрепа за научни изследвания, здравеопазване, образование и климатични действия

европейска карта

Парламентът предлага бюджет от почти 201 млрд. евро за подкрепа на жизненоважни програми и справяне с ключови предизвикателства

Европейският парламент излезе с амбициозно предложение за бюджет от почти 201 милиарда евро за 2025 г. – увеличение с 1,24 милиарда евро спрямо предложението на Европейската комисия от юни. Целта е насочена към укрепване на програми, които имат директно въздействие върху живота на гражданите, като в същото време се повишава конкурентоспособността на съюза и се реагира на належащите предизвикателства в областта на климата, миграцията и сигурността.

Членовете на Европейския парламент (ЕП) заявиха, че нарастващите разходи за изплащане на плана за възстановяване на ЕС не трябва да водят до съкращения на основни програми като „Еразъм+“ или научноизследователска и развойна дейност (НИРД). Те настояват за въвеждане на новия „каскаден механизъм на EURI“, който да управлява нарастващите разходи за заеми, взети в рамките на плана „ЕС от следващо поколение“, без да се засягат ключови инициативи. Този механизъм ще предостави необходимата гъвкавост на бюджета, като защити финансирането на програми, предназначени за социално и икономическо развитие в целия съюз.

Приоритети на бюджета за 2025 г.

Сред приоритетите за 2025 г. Парламентът подчертава значението на няколко основни области:

  • Здравеопазване: Повишение с 110 млн. евро е предвидено за програми, които подобряват достъпа до здравеопазване и подкрепят здравните предизвикателства в целия ЕС.
  • Образование и младеж: Програмата „Еразъм+“, която подпомага обмена и образованието на младите хора, ще получи допълнителни 70 млн. евро.
  • Природни бедствия: 42 млн. евро ще бъдат заделени за защитата на европейските граждани и общности, засегнати от природни бедствия.
  • Селско стопанство и селски райони: Предвидени са 96 млн. евро за стимулиране на селското стопанство и подпомагане на развитието на селските райони.
  • Хуманитарна помощ: Допълнителни 120 млн. евро ще се насочат към подкрепа на кризисните региони в Източното и Южното съседство.

Членовете на ЕП също така възстановиха съкращения, предложени от Съвета, в размер на 1,52 млрд. евро. В резултат от тези мерки, бюджетните кредити за плащания достигат 153,5 млрд. евро.

Сигурност и технологични приоритети

Бюджетът обръща внимание и на нуждата от укрепване на киберсигурността и сигурността на сградите на европейските институции, особено в делегации, разположени в зони с висок риск. Никлас Хербст, докладчик за останалите сектори на бюджета, подчерта важността на тези мерки и необходимостта от допълнителни 37 млн. евро за тези инициативи. Също така, бюджетът ще осигури достатъчно средства и персонал за изпълнението на нови приоритетни задачи, включително регулацията на изкуствения интелект, която става все по-актуална в съвременния дигитален свят.

Следващи стъпки

Предложението на Парламента ще бъде обсъдено с държавите членки в рамките на триседмичен период на преговори, наречен „помирение“. Крайната цел е постигане на съгласие, което да бъде гласувано и одобрено от Парламента, след което бюджетът ще бъде подписан от председателите на двете институции.

Контекст и значение на бюджета на ЕС

Над 90% от бюджета на ЕС отива за финансиране на дейности и програми, от които се възползват гражданите, регионите, фермерите, учените, студентите и бизнеса в ЕС и извън него. За разлика от националните бюджети, които основно се фокусират върху социални и административни разходи, бюджетът на ЕС е насочен към инвестиции, с цел растеж и разширяване на възможностите в целия съюз.

В съюза членуват 27 държави, които обединяват население от 450 милиона души, но средният годишен бюджет на ЕС е относително скромен спрямо населението – между 160 и 180 млрд. евро за периода 2021-2027 г. Тези разходи, в сравнение със значително по-високи бюджети на отделни държави като Полша и Дания, подчертават ефективността на ЕС в управлението на ресурси, които се разпределят към различни сектори за постигане на споделени цели и просперитет.


Последвайте ни в социалните мрежи👇


Абонирай се >>>

* indicates required