Прогнози за икономическата политика на Камала Харис и Доналд Тръмп преди съдбовния ден в САЩ
Според анализи на Wall Street Journal и BBC, предстоящите президентски избори в САЩ поставят много въпросителни пред бизнес средата и инвеститорите. С кандидатите Доналд Тръмп и Камала Харис в надпреварата, политическите и икономическите прогнози са разнопосочни, като и двамата предлагат значително различни подходи за развитие на американската икономика.
Много от ръководителите на големи компании изразяват загриженост относно евентуалното завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом. Според доклади на Reuters, опасенията са свързани с нестабилността, която Тръмп би могъл да предизвика, както на политическо, така и на икономическо ниво. В същото време, икономическите политики на Камала Харис все още остават неясни, което кара някои инвеститори да се колебаят дали да я подкрепят.
Икономическите планове на кандидатите
Доналд Тръмп залага на агресивна данъчна политика с цел привличане на производства обратно в САЩ, като основен елемент от неговата кампания е предложението за 15% данък за продукти, произведени в страната. Според анализите на Wall Street, въпреки че това предложение може да изглежда като стимул за бизнеса, то може също да доведе до нарастваща инфлация и нестабилност, ако бъдат въведени допълнителни мита върху вносните стоки.
От своя страна, Камала Харис обещава инвестиции в нови технологии, изкуствен интелект, аерокосмическа индустрия и развитие на енергийния сектор, като част от своя план за „икономика на възможностите“. Тя заявява, че ще увеличи данъците за големите корпорации и най-богатите американци, за да осигури по-голяма подкрепа за средната класа, но този подход среща сериозна критика от бизнес общността.
Макар да има големи имена в бизнеса, които подкрепят и двамата кандидати, все пак съществува съмнение, че предложенията им ще срещнат сериозна съпротива в Конгреса. Според BBC, дори и Камала Харис да спечели изборите, е малко вероятно да успее да въведе драстично увеличение на данъците без компромиси и консенсус с Конгреса. Това може да я принуди да приеме по-прагматичен подход, който все още остава неясен за инвеститорите.
Подкрепата от бизнеса
Проучванията сочат, че Харис получава по-значителна подкрепа от индустрията в сравнение с Тръмп. Данни показват, че даренията от бизнеса за нейната кампания възлизат на 8.7 милиона долара, докато Тръмп е получил само 3 милиона долара. Според анализаторите това е показател за предпочитанията на корпоративния сектор към стабилност и предвидимост, която Харис изглежда предлага, макар и с известни резерви.
Докато и двамата кандидати продължават да развиват своите икономически визии преди изборите, бизнесът и инвеститорите остават предпазливи и разделени в очакванията си. Тръмп предлага данъчни облекчения и протекционистки мерки, които могат да стимулират индустриалното производство, но също така могат да увеличат инфлацията и дълга на страната. От друга страна, Камала Харис обещава инвестиции в нови технологии и подкрепа за средната класа, но с риск от по-високи данъци за бизнеса.
Двамата кандидати не дават достатъчно детайли относно своите икономически планове, което оставя бизнеса в състояние на несигурност преди решаващите избори през ноември.