ЦУМ се превръща в модерен бизнес и културен център, отваряйки врати за нови икономически и културни връзки между България и арабския свят
Централният универсален магазин (ЦУМ) в сърцето на София е на път да преживее впечатляваща трансформация, превръщайки се в съвременен търговски, бизнес и културен център. Българската търговско-промишлена палата (БТПП) стана домакин на събитие, представящо амбициозния проект пред бизнес общността и медиите, подчертавайки значението на тази иконична сграда за столицата и страната.
Заместник-председателят на БТПП д-р Васил Тодоров откри събитието, като заяви, че трансформацията на ЦУМ ще има дълбоко значение не само за бизнеса, но и за обществото като цяло. Според него обновяването на ЦУМ е възможност за малки и средни предприятия да презентират своята продукция в самото сърце на София, създавайки нови търговски и културни хоризонти.
Бизнес, култура и туризъм под един покрив
Проектът за реновация, който ще бъде осъществен на два етапа, предвижда сериозни архитектурни и функционални промени. Според Ахмед Насър, основател и директор на Antika World – компанията, ръководеща проекта, обновяването на сградата ще включва изложбени зали, магазини, споделени работни пространства, музей на розовото масло и дори петзвезден хотел. Специален акцент е поставен върху развитието на туризма, което ще превърне ЦУМ в маркетингов и туристически център за популяризиране на България на международната сцена.
Процесът по трансформацията ще започне с партерния, първия, втория и седмия етаж на сградата, като първата фаза ще отнеме около осем месеца. Пълната реновация ще се завърши в рамките на следващите три години. Важно е да се отбележи, че фасадата на сградата ще остане непроменена, запазвайки своята историческа стойност, докато вътрешното пространство ще бъде напълно модернизирано.
Партньорства и международни връзки
Значителна част от събитието бе посветена на международните връзки, които ще бъдат задълбочени чрез този проект. Представители на Българската агенция за инвестиции, Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти, както и египетски дипломати подчертаха ролята на ЦУМ като център за сътрудничество между България и арабския свят. Проектът е възможност за укрепване на икономическите и културните връзки между двете страни.
Посланикът на Египет у нас, Н.Пр. Надер Саад, изрази увереност, че трансформацията на ЦУМ ще подпомогне растежа на търговските отношения между България и Египет, отбелязвайки важността на проекта за насърчаване на бизнес връзките в региона.
С приключването на трансформацията ЦУМ ще се утвърди като съвременен символ на динамичния бизнес и културен живот на София. Проектът не само ще възроди славата на тази историческа сграда, но и ще създаде нови възможности за инвестиции и развитие, както на местно, така и на международно ниво. Трансформацията на ЦУМ е един важен и мащабен проект, който обединява историята с бъдещето, създавайки нова емблема на столицата, която ще носи както икономически, така и културни ползи за България и света, отваряйки широко вратата на страната ни към Близкия Изток и страна като Египет, която желае съвместно сътрудничество с още много страни от Европейския съюз, към който принадлежим.