Днес се състоя третото издание на OpenMic by BookTalks, събитието за четене, което пише книгата на успеха
В сложния корпоративен свят успешното презентиране не е просто предимство – то е умение със жизнено значение. Но колко от нас наистина умеят да предават идеите си с увереност и въздействие? Това е въпросът, който мотивира Таня Терзийска и екипа ѝ да стартират поредица от събития, които комбинират любовта към книгите с усъвършенстването на ораторските умения. Open Mic by BookTalks е мястото, където всеки, независимо от опита си, може да се изправи пред публика и да тренира изкуството на говоренето.
Събитието, вдъхновено от петгодишната история на BookTalks, събира все повече четящи хора, жадни не само да споделят знания, но и да усъвършенстват себе си. Организаторката Таня Терзийска и бизнес треньорът Ивайло Кунев виждат в него платформа, която не просто развива ораторски умения, но и помага на участниците да изградят своя личен бранд – нещо, все по-важно в съвременната бизнес среда.
Ивайло Кунев и Таня Терзийска, вдъхновени от своите професионални наблюдения и опит, решават да създадат платформа, която да развива ораторските умения в България. Ивайло, като бизнес треньор и създател на BookTalks, вижда как често подценяваме необходимостта от умения да въздействаме с думите си, говорейки за успеха в кариерата и бизнеса. Той вярва, че мита за вродения талант трябва да бъде разбит – ораторските умения могат да бъдат тренирани и усъвършенствани с практика. От своя страна, Таня, като кариерен консултант и специалист по личен бранд забелязва, че много хора с ценни знания и идеи не успяват да ги представят по грабващ начин. Според нея увереното говорене пред публика е ключово за изграждането на успешен личен бранд, което става все по-важно в съвременната професионална среда. Заедно те създават Open Mic by BookTalks – платформа, която дава на хората възможността да преодолеят страха си от сцената и да развият умения, от които се нуждаят за своя успех.
От разговора ни с Таня Терзийска научихме как платформата не само предоставя възможност за изява за ентусиасти, но и защо подобни събития са жизненоважни за развитието на успешни специалисти. Проследете цялото интервю!
1. Какво ви провокира да започнете поредицата от събития?
Форматът има 5 годишна история и събира все по-голяма общност от четящи хора. Специфичен елемент на BookTalks е, че ние като организатори каним гост-лекторите и нямаме процедура за заявка. Това е нашата „малка“ причина да отворим сцената за по-широк кръг от хора и да дадем възможност да се говори в различни формати за нехудожествени книги, които намираме за полезни.
Нарастващата популярност на месечното събитие за резюмета на книги BookTalks, доведе до повишен интерес на хората да се изявят в ролята на гост-лектори.
Нашето по-голямо „Защо?“, зад Open Mic by BookTalks се корени зад идеята този формат да прерасне в платформа, която помага на широк кръг специалисти да подобрят уменията си за говорене пред публика.
Заедно с Ивайло си дадохме сметка, че хората инвестират време, средства и усилия в обучения по презентационни умения, специализирани книги и наръчници. Всичко това е от значение и има позитивен ефект, но често е недостатъчно. След точката на обучение и подготовка, следва практиката.
Създаване на пространство, където в защитена среда, без излишен стрес да тренираме умението си за говорене пред публика. Стъпвайки на опита си и популярността на BookTalks, решихме, че е най-лесно да говориш на тема „Любима нехудожествена книга“.
2. Разкажете повече за самата идея! Защо е полезна за българския бизнес?
Голяма идея за Open Mic by BookTalks е да прерасне в устойчива платформа за усъвършенстване на уменията за говорене пред публика. Какво получаваш като наш гост?
Пространство – където получаваш конкретна обратна връзка за представянето ти като лектор в конкретния момент.
Подкрепа – много хора имат изключително неприятни преживявания като лектори без опит. Искаме да създадем среда от ментори, които окуражават, подкрепят и дават насоки какво точно да подобриш. Вярваме, че така участниците във формата, следващия път при изява пред публика, ще имат на разположение по-широк арсенал от идеи и техники, които да ползват.
Среда за учене – процесът на учене е изключително осезаем за всички присъстващи в залата по време на Open Mic by BookTalks – както за лекторите-ентусиасти, така и за гостите в публиката.
Всички присъстващи споделят, че имат много силен стимул за учене, защото:
– Имат обратна връзка с опитни ментори.
– Наблюдават целенасочено поведението на лекторите.
– Виждат различни модели за поднасяне на информацията.
И най-вече усещат повишена мотивация да преодолеят страховете си от говорене пред публика.
Зона за практика… колкото и да учим, колкото и да четем книги за говорене пред публика, имаме нужда от практика. От място, време и атмосфера, където да се изправяме срещу страховете си и да даваме всичко от себе си, за да въздействаме на присъстващите в залата.
Да чуеш собствения си глас – да го използваш, за да въздействаш на публиката.
Да тренираш изграждането на силно първо впечатление.
Да спечелиш аудиторията….
Да селектираш подходящата информация и т.н….
Нищо от тези неща не се учи, нито в училище, нито в университета, а в работна среда имаме остра нужда от качествено развити умения.
За много хора разбирането за презентационни умения се изчерпва до подредени слайдове на Power point с огромно количество текст.
Искаме да покажем, че умението да говорим пред публика далеч не означава това.
3. Какви качества придобиват участниците след такова събитие?
До момента повечето „лектори-ентусиасти“ не притежават опит.
Първото качество, което придобиват е да преодолеят своите страхове, вътрешен дискомфорт от това да застанат пред непознати лица. Придобиват смелост.
Тренират специфични елементи на поднасянето на информация – начало, структура, ключова теза на презентацията и т.н. Науката на „Ораторското майсторство“ е на 4000 години, отдавна е известна на хората, но за съжаление не се практикува.
Структурираната обратна връзка с менторите помага на участниците да коригират нещо конкретно. Всеки научава това, от което има нужда, а не по принцип.
4. Как участниците в събитието усъвършенстват говорните и презентаторските си умения?
Най-вече с практика, защото развитието и поддържането на презентационни умения прилича на способността да плуваме и изискват сериозна практика.
В по-шеговит план:
Като спазват регламента на формата – максимум 20 мин. за представяне. Тотална забрана да започват с фразата „За толкова малко време ми е трудно да ви кажа всичко“
5. Какъв е форматът на взаимодействие между ментори и участници?
Директна комуникация очи в очи между ментори и участници. Препоръки на база на стила на презентиране, който са демонстрирали.
6. Предстоят ли още събития от поредицата?
Очаквайте следващото издание през месец октомври!
Събитието е част от календара на онлайн клуба BookTalks Community (www.booktalkscommunity.com), за членове входът за Open Mic by BookTalks е безплатен. Нашата амбиция е да продължим да го развиваме и да остане достъпен за повече хора не само в нашата онлайн общност.