България е световен вицешампион на Световното първенство по ученически дебати в Сърбия
Дебатите са структурирани дискусии, в които две или повече страни представят и защитават различни гледни точки по определена тема. Целта на дебатите е да се изложат аргументи в подкрепа на дадена позиция и да се опровергаят тези на опонента. Участниците в дебатите обикновено следват предварително зададени правила и формат, които определят реда на изказванията, времевите ограничения и други аспекти на дискусията.
България постигна забележителен успех, като стана вицешампион на Световното първенство по ученически дебати, провело се в Белград, Сърбия. В това престижно състезание участваха националните отбори на 68 държави, включително от САЩ, Англия, Китай, Канада и Сингапур. Това е едва третото ни участие на такъв форум.
Това не е просто състезание на думи или аргументи – това е арена, където логиката, убедителността и бързината на мисълта се съчетават, за да създадат майсторство в комуникацията. Умението да се дебатира не е самоцел; то развива критическо мислене, способност за аргументирано изразяване и увереност пред публика. Тези качества са ключови не само за личния и професионален успех на младите хора, но и за формирането на бъдещи лидери, способни да вземат информирани решения и да водят обществени дискусии.
Българският национален отбор, съставен от учениците Калоян Коцев, Валентин Кацаров, Таня Атанасова и Аделина Гълъбинова, успя да се класира за елиминационните кръгове на първенството за първи път в историята на страната. Отборът се отличи със забележителни победи над силни съперници като Филипините, Германия и Аржентина. В елиминационната фаза българските дебатьори победиха Канада, един от най-успешните отбори в историята на състезанието, както и отборите на Южна Африка, Сингапур и Гърция.
На финала, нашите национали се изправиха срещу отбора на Шотландия, дебатирайки по тема, свързана с възхвалата на шампионите. Въпреки че не успяха да завоюват златото, второто място на Световното първенство е рекордно представяне за България, като се има предвид, че английският език не им е майчин език.
Как младежите постигнаха този забележителен успех?
Българският отбор започна участието си в турнира със силно представяне, като спечелиха първите кръгове срещу отборите на Аржентина и Филипините. Темите на дебатите отразиха важни въпроси като „за или против пълната забрана за показване на религиозни символи и ритуали на публични места“ и „трябвало ли е да се създаде алтернативен метод за деескалация на етническото напрежение в Югославия от Международния трибунал за военни престъпления“.
След тези успехи, българският отбор претърпя загуба от Полша, но това не сломи духа на нашите дебатьори, които последваха с две нови победи срещу Бангладеш и Германия. Темите на тези дебати също бяха предизвикателни, като включваха дискусии дали трябва да се налагат лимити върху туристическите посещения на големи дестинации и дебат върху темата за културата на самопомощта.
Въпреки загубите срещу САЩ, Катар и Япония в края на груповата фаза, българският отбор се класира за елиминационните кръгове, отбелязвайки историческо постижение за страната ни. Във всяка фаза на елиминациите българските дебатьори демонстрираха изключителна подготовка и умения. Те победиха Канада категорично, дебатирайки върху слагането на лимит от 60 години за кандидатиране за политически позиции. По-късно се изправиха срещу националния отбор на Южна Африка, спечелвайки нова победа. Темата този път беше по-философска: „за или против общественото възприятие, че парите не могат да купят щастие“.
След това, в четвъртфиналите, България се изправи срещу Сингапур и извоюва победа на тема, свързана с външната политика на Сърбия. На полуфинала срещу Гърция, нашите дебатьори спечелиха убедително, което им осигури място на финала.
Форматът на състезанието
Световното първенство по ученически дебати се провежда във формат „Световни училища“, който е на английски език. В него всеки отбор („за“ или „против“) представя своите аргументи в четири речи – три от тях с продължителност 8 минути и една заключителна реч от 4 минути. В рамките на един час преди началото на дебата отборите подготвят своите позиции без достъп до електронни устройства и интернет, което изисква отлична предварителна подготовка, умения за структуриране и подбиране на силни аргументи и ефективна работа в екип.
Ролята на Асоциация Дебати България (АДБ)
От 2011 г. Асоциация Дебати България (АДБ) се е посветила на развитието на дебатите в страната, като предоставя възможности на младите хора да се ангажират в обществени и политически дискусии. АДБ организира национални и международни състезания, обучения и събития, които стимулират развитието на критичното мислене и публичното говорене. Със своята работа, АДБ допринася за изграждането на активно гражданско общество и насърчава младите хора да станат отговорни и информирани граждани.
Среброто на българския отбор на Световното първенство по дебати е доказателство за успеха на усилията на АДБ и за потенциала на българските младежи да се съревновават на световната сцена. Въпреки че дебатите все още са относително ново явление в страната, България има светло бъдеще в тази област.
България ще бъде домакин на Световното първенство през 2026г.
През 2026 г. София ще има честта да бъде домакин на Световното първенство по ученически дебати. Това престижно събитие ще събере най-добрите млади дебатьори от цял свят в столицата на България, предоставяйки уникална възможност за страната да демонстрира своята нарастваща роля в глобалната общност по дебати. Подготовката за първенството вече е в ход, като се очаква София да посрещне стотици участници и гости, превръщайки града в център на световния дебатьорски елит. Това събитие не само ще утвърди България на международната сцена, но и ще вдъхнови ново поколение млади хора да се включат активно в дебатите и гражданските инициативи.