Умните сгради са високотехнологични постройки, които изцяло могат да променят начина ви на живот
“Умните” сгради не са просто модерна приумица, а революция в световната архителктура и градското планиране. Те използват своята „интелигентност“, за да събират и анализират данни от различни устройства, сензори, системи и услуги, намиращи се в рамките на сградата. Тази информация се обработва чрез изкуствен интелект и машинно обучение, което прави сградата както програмируема, така и способна да се адаптира към нуждите на своите жители. При мащабно проучване, което проведе invest-in-bulgaria за градоустройствените проблеми у нас стана ясно, че голяма част от анкетираните не знаят всъщност какво представляват “умните” сгради.
Накратко, това са тези високотехнологични постройки, които включват и изключват осветлението си с едно пляскане на ръцете и които отчитат телесната ви температура, за да знаят колко да затоплят помещенията. Всяка дейност, която улеснява живота ви вкъщи, е дело на “умния” ви дом.
Как работи умната сграда?
Основната идея на “умните” сгради е да използват събраните данни за оптимизиране на всички процеси, свързани с управлението и функционирането на сградата. Както загатнахме по-нагоре в статията, данните от сензорите могат да се използват за автоматично регулиране на температурата, осветлението и влажността в помещенията, в зависимост от това колко хора се намират в тях. По този начин се постига не само по-висока ефективност и комфорт, но и значителни икономии на енергия.
Този вид сгради разполагат и със способността да „учат“ от поведението на устройствата и системите в тях. Така те могат да откриват аномалии или опити за проникване в мрежата, което ги прави по-сигурни и защитени.
Каква е ролята на PoE в умните сгради?
Power over Ethernet (PoE) е технология, която позволява захранването на устройства чрез същите кабели, които се използват за предаване на данни по мрежата. С развитието на PoE, който вече може да подава до 90W мощност, значително се увеличава броят и разнообразието на устройствата, които могат да бъдат свързани и захранвани по този начин.
Според сайта на високотехнологичната AI компания Cisco, в “умните” сгради PoE захранва множество устройства, включително сензори, осветителни тела, системи за отопление, вентилация и климатизация (HVAC), асансьори и дори домакински уреди като хладилници и климатици. Тази технология предлага не само гъвкавост в разположението на устройствата, но и по-ниски разходи за инсталация и експлоатация в сравнение с традиционното захранване чрез електрическа мрежа.
Каква е разликата между „умна“ и „свързана“ сграда?
Свързаната сграда е място, където различните системи и технологии са свързани и управлявани чрез компютърна мрежа. Тя може да контролира осветлението, отоплението, сигурността и други системи, но тези действия често се извършват отделно една от друга.
Проектантите на умни сгради обаче отиват много по-далеч. Те не само реализират максимална свързват в помещенията и управляват всички системи, но и използват събраната информация, за да оптимизират начина, по който работят техните творения. Това означава, че умната сграда анализира данните от сензори и устройства, за да взема интелигентни решения, които подобряват ефективността и комфорта на обитателите. Например, тя може автоматично да регулира температурата и осветлението според времето на деня или броя на хората в стаята, което води до по-удобна и енергийно ефективна среда. Тази способност за самоусъвършенстване прави умната сграда не само по-интелигентна, но и по-полезна за ежедневието ни.
Какви са предимства на умните сгради?
Намаляване на оперативните разходи: Един от най-значимите плюсове на умните сгради е тяхната способност да намаляват оперативните разходи. Например, чрез използване на събраните данни, сградата може да оптимизира използването на електрическо осветление, като автоматично регулира завесите и използва повече естествена светлина. Това значително намалява потреблението на енергия и помага на сградите да отговарят на строгите изисквания за намаляване на емисиите на парникови газове.
Намаляване на енергийните разходи: Чрез свързване на осветлението, завесите и HVAC системите жителите на сградата могат автоматично да регулират температурата, осветлението и влажността в зависимост от времето на деня и заетостта на помещенията. Това води до значително намаляване на разходите за енергия.
Повишена гъвкавост: Умните сгради са адаптивни към вашите нужди. Това включва опцията сензорите да могат да засичат промените в плътността на обитателите и автоматично да регулират въздушния поток, влажността и температурата. Ако в дадена зала се съберат твърде много хора, системите могат да променят цвета на осветлението, за да сигнализират за пренаселеност.
Къде може да видите такива сгради?
Умните сгради не са вече фантазия от бъдещето – те са реалност, която можем да видим както в България, така и в чужбина. Първата сертифицирана устойчива сграда у нас е Американското посолство в София. То е пример за това как една сграда може да бъде едновременно ефективна и екологична. Впечатление прави и Телелинк Инфра Сървисиз, която използва интегрирани системи за осигуряване на комфорт, светлина и безопасност, като същевременно минимизира разходите за енергия. В страната ни има и около 20 сертифицирани устойчиви сгради, известни със своята енергийна ефективност и умни технологии за управление на ресурси.
Извън България можем да открием уникални архитектурни и технологични творения. The Edge в Амстердам, Нидерландия, е считана за една от най-умните сгради в света, използвайки сензори и IoT технологии за оптимизация на енергийната ефективност и комфорта на обитателите.
В Милано, Италия, Bosco Verticale впечатлява със своите вертикални градини и умни системи за управление на водните и енергийните ресурси. А в Сидни, Австралия, One Central Park интегрира зелени площи и соларни панели с умни системи за управление на осветлението, водата и енергията.
Въпреки че броят на умните сгради в България все още е ограничен, интересът към тях нараства, особено в големите градове като София, Пловдив и Варна. Тази тенденция показва, че умните сгради стават все по-важна част от градското развитие и архитектурата на бъдещето.