Новостроящите сгради в Ямбол са се покачили с 10% на годишна база
През второто тримесечие на 2023 г. в област Ямбол е започнат строеж на 11 жилищни сгради с разгъната застроена площ от 7846 квадратни метра, което представлява ръст от 10% спрямо същия период на миналата година. Въпреки това, регионът продължава да бъде сред областите с най-ниски нива на ново строителство в страната, като заема девето място по този показател.
Дали все пак ямболии имат нужда от още места за живеене? Множество експерти отчитат ръста на ново строителство като логичен и навременен процес, тъй като съвременния купувач желае да замени стария си имот с нов, което би спестило ремонтна дейност, допълнителни главоболия и разходи. Отделно от това – новите жилища се проектират изцяло по вкуса на потребителя, който се е изменил коренно в следствие на Ковид пандемията и напредващите иновации в дизайните. Все пак, необходимо ли е да се строи, вместо да се реновира в малки провинциални градове като Ямбол и вредно ли е?
Градската среда и инфраструктурата
Ямбол е град с умерено развитие на градската среда, което се дължи на ограничената инвестиционна активност и демографските проблеми. Ръстa на новостроящите се сгради е с умерени темпове, но в сравнение с тях инфраструктурните проекти остават на относително ниско ниво. Градове като Велико Търново и Ямбол, където тенденцията за презастрояване е в зародиш, но набира постепенна скорост, не могат да сравняват градската си уредба с тази на други по-големи градове в страната като София, Пловдив и Варна.
Издаването на разрешителни за строеж в Община Ямбол е съобразено изключително със Закона за устройство на територията, Наредба 7 и подзаконовите нормативни актове. Община Ямбол има утвърден Общ устройствен план и всички проекти и ПУП-ове следва да бъдат съобразени с него, това заявява за Invest-in-bulgaria главният архитект на града арх. Константин Якубович.
В Ямбол не съществуват ограничения за всички проекти, които съответстват на Общия устройствен план, за разлика от Община Варна, която издава лимитивани разрешителни за строеж.
Главният архитект на Ямбол коментира още, че в самия план са заложени параметрите за застрояване и зелени площи за всички квартали, съответно няма риск от презастрояване на града. “Увеличението на разрешителни за строеж по-скоро се дължи на засиления инвеститорски интерес, който ние подкрепяме. Но пак подчертаваме, всички проекти, в това число за жилищни кооперации и търговски обекти, следва да съответстват на Общия устройствен план и на закона”, казва още той.
Пътната инфраструктура в Ямбол, макар и сравнително добре развита за нуждите на сегашното население, не е претърпяла значими подобрения през последните години. Тя е сравнително ефективна за текущите нужди на населението, но при нарастваща урбанизация би могла да се окаже недостатъчна. В плана за усвояване на годишния бюджет на общината са заложени облагородяването на парковите зони, изграждане на нови спортни зони, както и зони за отдих. Предвидени са и средства за изграждане на поливна система на Лесопарк „Боровец“, която е от важно значение, за да бъдат успешни бъдещите залесявания. Предвидени са разходи за текущи ремонти в размер на над 4 200 000 лв. и ще бъдат използвани за ремонти на предблокови пространства, зони за паркиране, вътрешноквартални улици и булеварди. От официалния сайт на общинската управа става ясно, че плановете се реализират поетапно.
Миграцията в Ямбол е сравнително слаба, като регионът отбелязва отрицателен демографски прираст. По данни от последното преброяване от 2022 г. на НСИ, в града живеят 107 379 души, което е с 6 782 души по малко в сравнение с миналата година. Това допълнително влияе върху търсенето на нови жилища. Постоянното население на града не нараства значително, а намаляването на броя на жителите води до въпроси относно необходимостта от допълнителни жилищни площи.
Презастрояването не е наболял проблем, но липсват зелени площи
Повод за притеснение няма, тъй като презастрояването в Ямбол не е сериозен проблем на този етап. Градът не е подложен на интензивен натиск за ново строителство, какъвто е случаят в по-големите градове на България. Въпреки това, с увеличаването на новите строежи, е важно да се следи балансът между застроените площи и наличието на зелени зони и паркове.
Ямбол има известен дефицит на добре поддържани обществени пространства и паркове, което може да доведе до влошаване на качеството на живот на местното население при липса на адекватно планиране и развитие. Той разполага само с един градски парк.
Покачването на новостроящите се сгради в Ямбол с 10% спрямо предходната година е умерено положителен индикатор за развитието на региона, но не може да бъде разглеждано като достатъчно за значителен икономически подем. Градската среда и инфраструктурата на Ямбол, макар и адекватни за настоящите условия, биха се нуждаели от подобрения при нарастване на населението и жилищното строителство.
В по-широк контекст, презастрояването е сериозен проблем в големите градове на България, където неконтролираното строителство често води до претоварване на инфраструктурата, недостиг на зелени площи и понижено качество на живот. В Ямбол този проблем не е на дневен ред, но градът трябва да се стреми към устойчиво развитие, което да избегне бъдещи рискове от прекомерна урбанизация.
В крайна сметка, докато настоящият ръст в новото строителство в Ямбол е оправдан на база на текущите данни, бъдещите усилия трябва да бъдат насочени към създаване на балансирана и устойчива градска среда, която да отговаря на нуждите на жителите и да предотврати проблеми, които са вече явни в други части на страната.