България е една крачка по-близо дo изцяло възобновяема енергия

зелена енергия

На територията на България ще бъдат изградени нови съоръжения за съхранение на възобновяема енергия

България стартира търг на стойност 1,2 милиарда лева (683 милиона долара/614 милиона евро) за изграждане на съоръжения за съхранение на възобновяема енергия, предназначени да увеличат дела на вятърната и слънчевата енергия в енергийния резерв на страната, предава Seenews.

Инициативата, финансирана по Националния план за възстановяване и устойчивост, има за цел да подпомогне изграждането и пускането в експлоатация на съоръжения за съхранение на енергия с минимален общ използваем капацитет от 3000 MWh, свързани към електропреносната и разпределителната система на страната, това  гласи изявление на Министерството на енергетиката от миналата седмица. Съоръженията трябва да допринесат за стабилността на електрическата мрежа, което е от съществено значение за интегрирането на възобновяеми енергийни източници.

Финансиране от програмата RESTORE 

Така наречената програма RESTORE за изграждане на национална инфраструктура за съхранение на възобновяема енергия предлага безвъзмездно финансиране, покриващо до 50% от допустимите разходи по проекта. Максималният размер на финансирането за един проект е 148,6 млн. лв., но не повече от 371 608 лв. (без ДДС) за 1 MWh използваем енергиен капацитет. Няма минимална сума за финансиране.

Проектите трябва да бъдат завършени до март 2026 г., като прегледът на напредъка е планиран за май 2025 г.

Заявленията могат да се подават между 21 август 2024 г. и 21 ноември 2024 г.

Българският енергиен потенциал

България преживява своя разцвет в областта на възобновяемата енергия. Според Balkan green energy, в момента страната разполага с над 2.4 GW инсталирана соларна мощност, която се очаква да надхвърли 3 GW в близките месеци. Ветрогенераторите също допринасят значително с обща мощност от 702 MW. Въпреки административните пречки, интересът към възобновяемата енергия нараства. Все повече домакинства и компании инвестират в зелени технологии. България върви по стъпките на страните от Западна Европа и дори въглищните ни централи правят опити за по-екологично производство на енергия. Фотоволтаични панели предстои да бъдат разположени на територията на ТЕЦ „Марица изток 2“. Те ще бъдат инсталирани върху административни бази, складове, паркинги и други терени, собственост на въглищната централа, съобщава economic.bg.

мини марица изток
Снимка: БНР

Според плановете на българското правителство, пълният енергиен преход на страната се очаква да бъде завършен до 2050 г. Това включва постигане на въглеродна неутралност и значително увеличаване на дела на възобновяемите енергийни източници. Въпреки това, междинните цели за 2030 г. също са амбициозни. От гледна точка на частния сектор преходът е плавен, оптимален и напълно възможен. Държавната енергия, която използваме, все още обаче е далеч от тази идея.


Последвайте ни в социалните мрежи👇


Абонирай се >>>

* indicates required