Според проф. Върбанова, включването на младите хора в инициативи и събития като тези в проект ЕМПАКТ насърчава чувството им за отговорност и засилва връзките с местните общности
НАТФИЗ е единственото българско учебно заведение, което участва европейската инициатива EMPACT „Съпричастност и Устойчивост: Изкуството да мислиш като планина“ заедно с Испания, Италия, Словения, Гърция и Кипър . Проектът предлага иновативни подходи, свързани със съпричастността ни към борбата с екологичната криза на планетата. Чрез различни творчески инициативи и изяви участниците следват взаимовръзката „съпричастност-устойчивост“ и популяризират про-екологичното поведение. ЕМПАКТ се съфинансира от програма „Творческа Европа“ на Европейсксия съюз и е две годишен, като сега е в заключителния му етап.
Разговаряхме с проф. Лидия Върбанова, ръководител на магистърска програма по Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии в Национална академия за театрално и филмово изкуство «Кр.Сарафов» и ръководител на проект ЕМПАКТ от страна на НАТФИЗ, която сподели щастието си Националната академия за театрално и филмово изкуство (НАТФИЗ) „Кръстьо Сарафов“ да е достоен партньор в този проект, заедно с още седем държави партньори.
Рециклирането и използването на фирмените отпадъци за създаване на изкуство е метод, използван от десетки години. Например кандидат-магистри от програмата “Отговорно и устойчиво управление” при Софийски университет “Св.Климент Охридски” организират базари за устойчива мода, докато във Варна учителката по рисуване Наталия Николова организира творчески работилници, където ученици и възрастни създават произведения на изкуството от рециклирани материали. У нас темата за ъпсайклинга не е непозната, но за съчетанието между съвместната работа на театрални артисти и фирмени и частни лица от света на бизнеса е “неочаквано добра комбинация”.
Проф. Върбанова има професионален опит като консултант, преподавател, изследовател и мениджър в над 60 страни. Професионалното и портфолио фокусира върху разработването на културни политики и мениджърски стратегии, предприемачество и иновации, икономика и финансиране, управление на проекти, устойчиво развитие и онлайн технологии, с акцент върху изкуствата, културата и творческите индустрии. Тя е носител на редица престижни награди, сред които: Европейска награда за преподавателска дейност «Драган Клайч» и редица други.
Има широк принос в изследователската и развойна дейност.
Ръководителят на проект ЕМПАКТ за България споделя за invest-in-bulgaria повече за нагласите на младите за рециклирането и къде се пресичат театралното изкуство и устойчивото развитие като приоритет за бизнеса.
Как изкуството и творците помагат за решаване на екологичните проблеми?
Разработихме и осъществяваме проекта ЕМПАКТ, за да ангажираме артистите и творческите организации в дебатите относно устойчивото развитие, екологията, емпатията и опазването на околната среда. Нашата цел е да повишим осведомеността на аудиториите и обществото относно сериозните проблеми, свързани с климатичните промени, замърсяването на природата и ефекта върху нашето физическо и емоционално здраве. Проектът насърчава творческата мобилност и създаването на произведения на изкуството, които са насочени към устойчиво развитие и емпатия както към хората, така и към природата и неживите същества. През двете години на реализация на проекта, заедно с нашите партньори, осъществихме поредица от холистични и взаимосвързани дейности, като например:
· Семинари и уъркшопове за развитие на компетенции по кръгова икономика, корпоративно социално подпомагане, емпатия, мястото на изкуството за положителна екологична промяна и други важни аспекти.
· Обществено ангажирани събития, с участието на артисти – НАТФИЗ осъществи социално ангажирана артистична интервенция „Природата извън и вътре в мен“, със съдействието на танцова и арт формация СОФИСТИК-ЖИВО.
· Колаборативни интердисциплинарни творчески проекти, водещи до създаването на оригинални произведения на изкуството и свързани с устойчивостта и емпатията, като резултат от интервенции между артисти и професионалисти в други области. „Музей на емоциите“ беше пърформанс в НАТФИЗ, с основен акцент върху емпатията и търсенето на пътища към нашата собствена емоционална интелигентност. „Изкуството на мозъчните вълни“ бе друг иновативен сценичен проект на НАТФИЗ, провокиран от отраженията върху мозъчните вълни, които предизвикват природата и изкуството.
· Творчески резиденции – общо 14 за всички партньори, от които НАТФИЗ покани трима творци от Италия и Кипър да работят в Созопол по темата „Вода: памет и движение“, Други двама български творци се присъединиха към резиденциите по проекта в Италия и Кипър.
Проектът включва и поредица от артистични изложби, подкасти, документални филми, публикации, каталози и заключителна конференция, фокусирани върху изкуствата и съпричастността в контекста на околната среда.
Каква е платформата SuCiE и с каква цел е създадена? Какви са предимствата за бизнесите и частните лица да участват в нея?
SuCiE (Sustainable Circular Economy) e дигитална платформа, която допринася за устойчивото развитие и кръговата икономика. Това е последната част на проекта ЕМПАКТ. Идеята е фирми или индивидуални лица да обявяват онлайн, че имат излишни, отпадъчни и/или неизползвани материали (дърво, пластмаса, електроника, текстил, гума и други), за да могат артисти от различни области на изкуството да ги ползват в творчески процеси или ги превръщат в произведения на изкуството. Предоставянето на материалите е доброволно и безвъзмездно, като артистите поемат ангажимента да се свържат със съответната фирма или индивидуално лице и се погрижат за превоза и използването на тези материали. Подобно сътрудничество между изкуството и бизнеса за създаване на екологични практики е малко познато в България, но сме убедени, че е важно и има бъдеще. Всеки, който има такива отпадъчни или излишни материали може да се свърже с екипа на проект ЕМПАКТ на НАТФИЗ, за да съдействаме за качването им в платформата. Включвайки се в тази инициатива, фирмите и индивидуалните лица имат възможност да контактуват с местните артистични обкности, подкрепяйки разнообразни арт инициативи. Това подпомага усилията за намаляване на отпадъците, спестява разходи за тяхното изхвърляне, насърчава повторното им използване и рециклиране, като насърчава устойчивостта и корпоративната социална отговорност.
Как се възприема идеята за рециклирането от младите, според Вас?
Младите хора държат ключа към едно по-зелено бъдеще и тяхното отношение към рециклирането е важен фактор за устойчивото развитие в България. Ангажирането им в иновативни инициативи, акции и проекти, свързани с опазването на околната среда е от съществено значение за изграждането на стабилна кръгова икономика. Социалните мрежи играят решаваща роля при формирането на техните нагласи – платформи като например Instagram и TikTok демонстрират креативни проекти за рециклиране, които вдъхновяват действия в тази демографска група. Освен това младите хора ценят прозрачността от страна на организациите за това как се използват техните рециклирани материали. Когато видят осезаеми резултати от усилията си, това засилва положителното поведение и насърчава продължаващото участие в инициативи за устойчивост. В магистърската програма Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии на НАТФИЗ, която ръководя, фокусираме и върху проблемите на устойчивото развитие в някои от дисциплините, свързани със стратегически мениджмънт, предприемачество, финансиране и маркетинг. Младите хора често се сблъскват и с бариери, когато става въпрос за рециклиране. Един основен проблем е липсата на удобен достъп до съоръжения за рециклиране. Много млади хора, живеещи в градските райони, срещат трудности при намирането на подходящи контейнери или центрове. Влиянието на връстниците също е важно – ако приятелите или социалните кръгове проявяват малък интерес към устойчиви практики, лесно е ентусиазмът за рециклиране на отделния млад човек да намалее. Заетостта на младите хора в много и разнообразни ангажименти от всякакъв характер също оставя ограничено място за съвестни решения и действия относно управление на отпадъците.
Ангажирането на млади хора в инициативи за рециклиране носи множество ползи за общностите и околната среда. С иновативната си гледна точка към практиките на кръговата икономика те имат потенциала да стимулират значима промяна. Включването на младите хора в инициативи и събития като тези в проект ЕМПАКТ с пресечни точки между екологията, емпатията и творчеството, насърчава чувството им за отговорност и засилва връзките с местните общности. Участието и вдъхновението на младите хора е важно, защото те за катализатори на проманата, която е толкова необходима на нашата задъхваща се от екологични проблеми Планета. Затова всички ние трябва да продължим да ги насърчаваме и да инвестиваме в тази посока, за да имаме едно по-здравословно Утре – нещо, към което си струва да се стремим заедно.
В инициативите може да се включи всеки от името на фирма или в качеството си на частно лице, а отпадъците му да бъдат оползотворени с кауза. До момента не е ясно как ще влязат рециклираните материали в употреба, но Invest-in-bulgaria ще следи активностите на ЕМПАКТ и НАФИЗ като част от проекта.