Сред водещите тенденции за българския бизнес под шапката на Европа е екологичният преход
Според Евростат, всеки жител на Европейския съюз е генерирал средно 36,1 кг отпадъци от пластмасови опаковки през 2021 г. Обемът нараства с 29% (или с над 8 кг на човек) между 2010 и 2021 г. За същата година са генерирани общо 16,1 млн. тона такива отпадъци в ЕС, а около 6,6 млн. тона са рециклирани. В световен мащаб производството на пластмаса скача със 6 млн. тона за година и се работи да се намалят количествата й, които се изхвърлят, отпадъците да се използват ефективно и да се повиши делът на рециклирането.
Сред водещите тенденции за българския бизнес под шапката на Европа е екологичният преход. Усилията са концентрирани основно върху намаляване въглеродния отпечатък, рециклирането, както и използване на възобновяеми източници на енергия за по-чист въздух.
Още през 2021 г. Европейският парламент гласува за прекратяване на употребата и предлагането на пластмасови сламки, прибори, клечки за уши и всичко онова, което се използва еднократно и се заменят с хартиени и дървени. Постепенно и опаковките в производството, доставките и хранителната индустрия стават екосъобразни – произведени от рециклирани материали.
Редица компании вече предлагат продуктите си в изцяло рециклирани опаковки, сред които е водещият търговец на питейна вода Devin. Чрез рециклиране използват опаковки, които вече са създадени и изпълняват основната си функция да запазят в най-чист вид природния ресурс – водата. Така компанията редуцира отпадъците и спестява място за съхранение. “Общият ефект е, че по този път вървим трайно към намаляване на въглеродния отпечатък и вредните емисии в природата”, това разказват от Devin за invest-in-bulgaria.
Какви обаче са предимствата на предлагането на продукти, опаковани по този начин за малкия и средния бизнес?
Намаляване на разходите
Използването на рециклирани материали и оптимизацията на опаковъчния процес може значително да намали производствените разходи. Според Норд Холдинг, изхвърлянето на рециклирани отпадъци е шест пъти по-евтино от изхвърлянето на общи такива. Така се намаляват и разходите суровини. В България, количеството на разделно изхвърляне на биологични отпадъци е 7 кг на глава от населението, докато на европейско ниво тя е 84 кг, според Изпълнителна агенция околна среда . Това показва, че трябва да положим немалки усилия, за да се променим към по-добро.
Подобряване на имиджа
Използването на еко опаковки може значително да подобри имиджа на компанията и да привлече нови клиенти. Все повече потребители активно търсят продукти, пакетирани с устойчиви и биоразградими материали. Компании, които инвестират в промени с кауза се възприемат като социално отговорни и ангажирани с опазването на околната среда.
Потребителите са основен компонент в развитието на кръговите идеи за бизнеса. Те влияят със своите нагласи, поведение и потребности като по тях се моделират и продуктите.
“Ние от DEVIN не спираме да окуражаваме нашите потребители да събират разделно, защото всички PET бутилки могат да се рециклират. След като се изхвърлят в правилния жълт контейнер, те се разделят и сортират, почистват и рециклират. Бутилките са готови за нов живот.Поведението на потребителите за разделно събиране на отпадъци и тяхното оползотворяване в последствие е ключово, и затова ги призоваваме да се включат в кръга на DEVIN за опазване на природата, като събират разделно и изхвърлят бутилките в жълтия контейнер.”, коментират от Devin.
Съобразно с регулациите
Много от държавите вече въвеждат строги регулации за управление на отпадъците, което прави използването на еко опаковки предпочитано. В Европейския съюз, например, Директива 94/62/ЕО за опаковките и отпадъците изисква от държавите членки да вземат мерки за предотвратяване на генерирането им и за насърчаване на повторната употреба рециклирането. До 2030 г. ЕС цели да рециклира най-малко 70% от теглото на всички отпадъци. В САЩ Калифорния е сред най-активните регулатори по този въпрос като изисква от производителите да използват определен процент рециклирани материали в своите продукти.
Спазването на тези регулации помага на компаниите да избегнат затруднения при предлагане на своята продукция и осигурява устойчиви връзки между държавните институции и частния бизнес.
Намаляване на вредния отпечатък
Оставихме най-значимото предимство за накрая. Еко опаковките допринасят за намаляване на вредния отпечатък на компанията, което е важен аспект на корпоративната социална отговорност. Според последни данни, цитирани от Инвестор, производството на еко опаковки бележи ръст през 2024 г., като основно изискване към тях е да са произведени от рециклируем картон и със значително по-малък екологичен отпечатък. Това помага на компаниите да намалят своите въглеродни емисии и да отговорят на нарастващите очаквания на потребителите за устойчивост.
Петя Манастирска, мениджър “Устойчиво развитие” в Devin, споделя: „Ние вярваме, че преминаването към кръгова икономика и устойчив бизнес може да стане само с предприемане на практически и измерими действия. Чрез рециклирането използваме ресурс, които вече е добит и така черпим по-малко от природните ресурси, защото част от тях не са възобновяеми. С бутилки като тези оползотворяваме опаковките от консумираните продукти и подпомагаме връщането им в кръговата икономика. Даваме им втори живот. С внедряването на кръгови процеси като този спомагаме и за намаляването въглеродния отпечатък на компанията. Подпомагаме също процесите по веригата на доставка, които са насочени към намаляване и предотвратяване опаковките да попадат в природата.“
Добрият пример идва от от всеки един от нас, но инициативата трябва да бъде поета от производителя, който да разработи иновативни и ясно очертани стратегии за по-добър и отговорен начин на живот за всеки по веригата.
Еко опаковките са проектирани да бъдат рециклируеми и биоразградими, което намалява количеството отпадъци, които отиват на депата. Това значително намалява натоварването на депата и допринася за кръговата икономика, където материалите се използват повторно и се минимизира отпадъците.
Българските предприемачи и производители стават все по-креативни в процеса по внедряване на устойчиви практики. Някои от тях произвеждат щандове от рециклируемо велпапе, други създават дрехи от растения, а трети предлагат пластмасови бутилки от от многократно използвана пластмаса. Открий своя начин!