ЕС стартира Център за наблюдение на агрохранителната верига, за да засили позициите на земеделските стопани

мъж преработва месо

Първото заседание на новосформирания център цели да увеличи прозрачността и справедливостта в хранителната верига

В отговор на нарастващите предизвикателства пред земеделските стопани в еропейския съюз, включително рязкото увеличение на производствените разходи и висока инфлация, Европейската комисия обяви старта на Център за наблюдение на агрохранителната верига на ЕС (AFCO). Целта на новата инициатива е да укрепи позициите на земеделските стопани, да увеличи прозрачността и да осигури справедливост във веригата за доставки на храни.

Центърът за наблюдение беше официално открит на 17 юли, когато се проведе първото му заседание. Основните цели на срещата бяха да се разгледат текущите проблеми в хранителната верига, да се анализират цените, разходите и разпределението на добавената стойност, както и да се укрепи доверието между всички участници. Комисарят по земеделието Януш Войчеховски подчерта значението на създаването на платформата за обмен на информация и разработване на нови методологии за оценка на разходите и маржовете по веригата.

Комисар Войчеховски отбеляза: „Земеделските стопани изразиха сериозни опасения относно предизвикателствата, с които се сблъскват. Основният проблем е липсата на доверие във функционирането на хранителната верига. Създаването на Центъра за наблюдение е ключова стъпка към решаване на тези проблеми. Нашата цел е да осигурим по-голяма прозрачност на разходите и маржовете, да обменяме надеждна информация и да идентифицираме търговски практики и договорни споразумения, които могат да повлияят на функционирането на веригата. В крайна сметка, искаме да укрепим доверието в цялата хранителна верига и да осигурим справедливо възнаграждение за труда на всички участници.“

Центърът включва представители на националните органи от 27-те държави членки на ЕС и 48 организации от различни сектори на хранителната верига, включително земеделски производители, доставчици, хранително-вкусова промишленост, търговци, транспорт и логистика. Европейският парламент, Комитетът на регионите и Европейският икономически и социален комитет са наблюдатели в Центъра. Списъкът на членовете и наблюдателите е достъпен в Регистъра на експертните групи на Комисията.

Второто пленарно заседание на Центъра е планирано за есента на 2024 г, публикува още Асоциацията на месопреработвателите в България в последния си месечен бюлетин.


Последвайте ни в социалните мрежи👇