Европейската комисия представи превантивни мерки за защита на хранителните доставки
Доверие, сътрудничество, стриктно наблюдение на хранителния поток, следователно добри резултати – така изглежда формулата, която предложи експертната група по Европейския механизъм за готовност на реагиране при криза с хранителната сигурност (EFSCM). Такива съвети под формата на превантивни мерки съобщи в прессъобщение Европейската комисия (ЕК).
От Комисията предупреждават, че не трябва да се приема за даденост добрата верига за доставки на храни в ЕС. Тя доказва своята устойчивост и ефективност по време на първоначалните седмици на пандемията COVID-19 през 2020 г. и по време на прекъсванията на търговията, които последват след началото на агресията на Русия срещу Украйна в началото на 2022 г. Гражданите на ЕС винаги имат достъп до достатъчно разнообразна и безопасна храна, която е питателна, достъпна и устойчива. Въпреки това ситуацията, работата и участниците по веригата са ценни и вниманието към тях трябва да е приоритет.
За какво трябва да внимава Европа, за да опази здрави веригите на доставки, според доклада на JRC?
Доклад, публикуван от Съвместния изследователски център (JRC) през ноември 2023 г., идентифицира 28 рискови категории за уязвимост, сред които: биофизични и екологични, икономически и пазарни, социокултурни и демографски, геополитически и институционални, ефективност на веригата за доставки, информация и още. Въз основа на посочените фактори в изследването работната група на JRC подготвя изводи за по-добро движение на стоки. Като основни предимства на Европейския съюз за стабилност на веригите докладът посочва общата политика в областта на рибарството и инструментариума на общата селскостопанска политика.
Адаптирането към средата и колективната взаимопомощ са определящи за справянето с рискови ситуации в икономически и бизнес аспект. Пълното използване на съществуващите платформи за споделяне на критична информация, свързана с рискове и нововъзникващи заплахи, като например групата от експерти по EFSCM, таблото за управление на доставките на храни и продоволствената сигурност и Системата за информация за селскостопанския пазар (AMIS), позволяват колективен отговор на предизвикателствата.
“Всякакви неоправдани ограничения и бариери следва да бъдат предотвратени, за да се гарантира добре функциониращ единен пазар”, препоръчват още от ЕК. “Всички заинтересовани страни трябва непрекъснато да идентифицират рисковете и да продължат да разработват стратегии за ефективна готовност, смекчаване и управление на кризи, се посочва още в препоръките на работната група.”
Тежки ли са предприетите мерки, въведени от ЕС, за търговците на дребно?
През февруари тази година бе въведен строг режим на доставки, който подтикна фермерите и търговците на дребно от няколко европейски държави да излязат на протести. Сред основните им искания бяха намаляване на разходите и търговските защити. На фона на призивите на няколко лидери на ЕС за преразглеждане на баланса на пазарната сила във веригата за доставки, асоциацията на търговците на дребно Еврокомерс призова за избягване на по-строги правила срещу транснационалните съюзи за покупки.
Ответно трите “центристки” политически групи, които заформиха мнозинство в новия Европейски парламент, определиха като основен приоритет укрепването на позицията на фермерите във веригата за доставки на храни, съобщава Euractiv. Проникването в детайлите на проблема би спомогнало за генерално заздравяване на връзките за доставки на териториите на ЕС.
Светът и Европа все още не са стабилизирали икономиката си и продължават да поемат ударите от войните в Украйна и Газа. Основните принципи, към които се придържа Европейския съюз, са единство и доверие както в цялостната си политика, така и в съвместното развитие на бизнеса. Вследствие на социално-политическите конфликти и природни катаклизми веригите за хранителни доставки са основен фокус за Европейската комисия, която е в процес на изграждане на ясна стратегия по подобряването на качеството и цените. Какво следва? Предстои да разберем.