От медали до личностен прогрес – българските ученици доминират на международната научна арена
България затвърждава лидерството си в науките чрез непрекъснати успехи на своите млади таланти, които продължават да впечатляват световната сцена. През последните десетилетия, богатата история на българските ученици се затвърждава чрез поддържане на утвърдената репутация като едни от най-добрите в света в областта на природните науки, като отново демонстрираха своите забележителни способности в международните олимпиади по математика, физика, химия и лингвистика. Тези състезания станаха платформа за блестящите изяви на младите ни таланти, които доказват, че България не само има богата традиция, но и стабилно бъдеще в науките.
Успехите на българските математици и физици
Успехите на българските ученици в областта на математиката и физиката отдавна са символ на национална гордост, и тази година не беше изключение. Българските математици и физици продължиха да показват висока класа на международната сцена, завоювайки редица престижни отличия. На най-престижните международни състезания по математика и физика, нашите ученици спечелиха общо 10 медала, доказвайки, че България остава сред елита на младите учени по света. Особено впечатляващи бяха резултатите на Международната олимпиада по физика, която се проведе в Иран. Там българският отбор се върна с 1 сребърен и 4 бронзови медала, демонстрирайки изключителни знания и подготовка.
Най-добрите български ученици по математика спечелиха 5 медала от най-престижното състезание по математика в света за годината. На 65-тата Международна олимпиада по математика българският национален отбор спечели 3 сребърни и 2 бронзови медала и една почетна грамота, съобщава Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. Олимпиадата се проведе от 11 до 22 юли във Великобритания и събра 609 ученици от 108 държави.
Сребърните медали спечелиха Марин Христов (12 клас, СМГ), Ангел Христов (11 клас, ППМГ Бургас) и Биляна Димитрова (12 клас, СМГ), която постигна четвърти резултат в света сред участващите 81 момичета. Бронзовите отличия са за Веселин Маркович (11 клас, МГ Варна) и Борис Гачевски (12 клас, СМГ), а много малко не достигна за медал на Виктор Костадинов (12 клас, ПЧМГ), който заслужи почетна грамота. Техни ръководители и основни ментори са проф. Станислав Харизанов (ИИКТ / ИМИ-БАН) и гл. ас. Стоян Боев (АУБ / ЧСУНД), наблюдател е Драгомир Грозев.
Каква е стратегията зад купищата успехи за математиците ни през годините?
Проф. Станислав Харизанов (от 2019г. е ръководител на националния отбор по математика) коментира пред Invest-in-Bulgaria представянето на българските математици с умерен оптимизъм и градивна критика: „Нашето представяне е добро, въпреки че не успяхме да спечелим златен медал тази година. България традиционно демонстрира високи резултати на международната сцена, и то благодарение на целогодишната работа на учениците и техните ръководители. Тази година няма да използвам термина „блестящо представяне“, тъй като предпочитам да оценявам резултатите по-реалистично. Ние имаме стабилни традиции и все още сме сред водещите нации в международните математически състезания.“
„Важно е да подчертаем, че подготовката на нашите ученици не е само в последния месец преди олимпиадата, а е резултат от целогодишна работа. Отборът работи под ръководството на над 30-40 души, включително бивши състезатели, учители и експерти от БАН и университетите. Тази обширна мрежа от подкрепа играе ключова роля в подготовката на децата и осигурява ценен опит и съвети,“ добавя Харизанов.
Той отбелязва, че почетната грамота на Виктор Костадинов е резултат на почти идентичен резултат с бронзовите медали, което подчертава, че малко не е стигнало за по-високо отличие. „Виктор беше само една точка от медала. Това показва, че с малко повече късмет, можехме да имаме още един бронзов медал. Но фактът, че имаме толкова силен отбор и постигаме добри резултати, е основен показател за качеството на подготовката,“ допълва още Харизанов.
Основните предизвикателства включват финансовите ресурси и натоварения график на учениците, които съчетават участие в национални и международни състезания, както и подготовка за матури. Подготовката в Банкя за две седмици е била от голямо значение за укрепване на отборния дух и психическата устойчивост на състезателите. „Благодарни сме на Министерството на образованието и науката за подкрепата, която осигури възможността за този интензивен лагер,“ добавя Харизанов.
„Важен аспект от подготовката е и наличието на ролеви модели и ментори, които вдъхновяват младите математици. Когато състезателите видят успеха на предишни участници и взаимодействат с тях, това създава силна мотивация и желание да се представят добре“, заключава Харизанов.
Резултатите на Националното външно оценяване по математика за седмокласниците показват също, че бъдещето на българската математика е повече от светло. Средният успех на изпита по математика значително се е повишил в сравнение с предишната година, което е ясен знак за добрата подготовка и усилената работа както на учениците, така и на техните учители. Министърът на образованието Галин Цоков отбеляза, че този напредък е резултат от целенасочена работа и повишено внимание към мотивацията на учениците, което допълнително укрепва перспективите за успех в бъдеще.
Впечатляващи постижения в лингвистиката
Не по-малко значими бяха и постиженията на българските ученици в областта на лингвистиката. България продължава да доминира на Международната олимпиада по лингвистика, състезание, което самата страна основа през 2003 година. На тазгодишното издание на олимпиадата, която се проведе в Бразилия, нашите ученици завоюваха 6 медала – 1 сребърен и 5 бронзови. Тези постижения са поредното доказателство за високото ниво на българските ученици в тази дисциплина, като общият брой на медалите, спечелени от български участници на тази олимпиада, достигна впечатляващите 89 – 22 златни, 26 сребърни и 41 бронзови. Това не само утвърждава България като водеща сила в лингвистиката, но и подчертава дългогодишния успех и традиция в тази област.
Виктор Лилов – Пионерът в химията и биологията
Химията и биологията също донесоха забележителни успехи на България през последната година. На Международната олимпиада по химия, която се проведе в Саудитска Арабия, българските ученици отново блеснаха, спечелвайки 4 медала – 1 златен, 2 сребърни и 1 бронзов. Виктор Лилов, ученик в 12 клас, стана истинската звезда на това състезание, като завоюва златен медал и второ място в света. Забележителното е, че Виктор Лилов постигна уникален подвиг, като стана първият ученик в историята на природните науки, който печели златни медали както от Международната олимпиада по химия, така и от тази по биология. Този многопластов талант и отдаденост към науката подчертават изключителния му потенциал и го превръщат в един от най-ярките представители на младото българско научно поколение.
Invest-in-Bulgaria успя да достигне и до свръхталанта Виктор Лилов. Дванадесетокласникът сподели какво означава за него това историческо постижение. „Гордея се, че съм първият в света с златни медали от олимпиади по две различни науки. Това признание е огромна чест и ми дава възможност да развея българското знаме на международната сцена“, казва Лилов.
Според него, успехът му не е само въпрос на лична амбиция, но и на изградени връзки с колеги от целия свят. „Олимпиадите не са само за състезание, а и за създаване на дълготрайни контакти с хора, с които ще работя и ще обменям идеи в бъдеще“, отбелязва Виктор. Относно подготовката си, Лилов признава, че управлението на времето и фокусирането върху съответната наука са ключови за успеха. „Балансът между химията и биологията е труден, но с правилната организация и самоподготовка, и с помощта на експерти и ментори, успях да се справя. Математическата база, която получих в СМГ, и специфичните лекции, водени от специалисти, са неоценими,“ допълва той.
Виктор не пропусна да изрази благодарността си към своите ръководители и ментори, сред които са Донка Ташева, Пенка Василева, Албена Йорданова, и бившите състезатели Евгени Стателов и Здравко Иванов. „Те са били моята опора през целия процес на подготовка и без тях нямаше да постигна това“ казва Виктор. Поглеждайки амбициозно и смело напред, предвид скромната си възраст, Лилов споделя плановете си за след завършването на гимназията. „Избрах Кеймбридж и Trinity College, защото там се обучава един от водещите учени в органичната химия – Стивън Лей. Надявам се, че обучението там ще ми помогне да се развивам още повече в областта на природните науки и да постигам нови успехи“ завършва младият медалист.
Тези думи резонират с усещането за гордост, което изпитваме, виждайки младите ни таланти да завоюват признание на световната сцена. Техните успехи не само издигат престижа на страната ни, но и вдъхновяват следващите поколения да продължат традицията на академично и научно превъзходство. Българските ученици доказват, че страната има не само историческа дълбочина в областта на науките, но и ярко бъдеще, водено от следващото поколение млади и талантливи учени.