Намаляването на административните позиции ще спести пари, които да подпомогнат постепенен ръст на СРЗ, споделя в новия епизод на “Бизнес лупа: България” Цветан Симеонов, председател на БТПП
Цветан Симеонов започва четвъртия си мандат като председател на Българската търговско-промишлена палата, продължавайки активната си дейност за развитието на българското предприемачество. Съветът на Палатата отново включва 9 души, а досегашният главен секретар др. Васил Тодоров е избран за заместник-председател. Организацията ще съсредоточи усилията си върху създаването на по-благоприятни условия за бизнеса и повишаване конкурентоспособността на произведените стоки. Основен фокус е и проблематичната обстановка в сферата на човешките ресурси. В подкаста на invest-in-bulgaria Симеонов споделя какви са позициите на БТПП по отношение на инфлацията и потока от чуждестранни инвестиции у нас, както и какви са плановете за стимулиране на младежката заетост и подобряване образованието.
За финансите
Един от водещите проблеми, пред които е изправена България, е все още високият процент на инфлация. По данни на НСИ, през януари 2024 г. месечната инфлация е 0.5%, а годишната инфлация от същия месец спрямо предходната година е 3.8%. Дългоочакваното за бизнеса влизане на страната ни в Еврозоната предполага годишна инфлация в размер 2%. Цветан Симеонов е категоричен, че дори и да не успее да се събере в тези цифри, може да бъде направен жест на България да влезе в Еврозоната, дори ако се касае до някакви десети от процента несправяне с изискванията.
Българската търговско-промишлена палата работи в посока стопяване на процента като се стреми да предотврати резкия скок на средната работна заплата. Според нейния председател, увеличаването й трябва да става съгласно с принципите на пазарната икономика и с договаряне между отделните сектори. Той предлага конкретна мярка за това, а именно намаляването на административните позиции, в следствие на което ще се спестят пари, които да благоприятстват постепенен ръст на СРЗ. Това би намалило и тежестта на институциите и възможността за рекет на бизнеса.
Друг спомагащ фактор за икономиката на страната и развитието на българското предприемачество е потокът от чуждестранни инвестиции. За инвеститорите България е благоприятна дестинация за парично влагане заради добрите си данъчни условия и талантливите кадри. Очертава се положителна тенденция в тази посока. “Преобладаващата част от вече инсталираните чуждестранни фирми са с планове да разширяват своите инвестиции в България, защото очевидно са преодолели корупционния проблем”, допълва Цветан Симеонов.
За човешките ресурси
Според последните данни на Евростат, младежката безработица в България за първото тримесечие на 2024 г. е 9.3% за възрастовата група 15-29 години. Това представлява увеличение с 2.2 процентни пункта в сравнение със същия период на 2023 г. Високите нива на безработица сред младите стимулират Палатата да предприеме активни мерки, сред които е подобряване на образованието и конкретно въвеждането на дуално обучение. Според Цветан Симеонов, най-голямата заплаха за бизнеса е, че младите не искат да работят.
По тази причина е наложителен вносът на работна ръка от трети страни като организацията е провела две работни срещи от месец май до сега за проучване на възможностите в тази посока. Крайната цел е облекчаване вноса на чуждестранни работници. В отговор на притесненията Г-н Симеонов увери, че България няма практика за внасяне на неквалифицирана работна ръка и все пак изтъкна, че всеки български предприемач би предпочел български работник пред вносния, тъй като за чужденците се налага допълнително обучение поради езиковата бариера и нуждата от адаптация.
Гледайте целия епизод в YouTube канала на “Бизнес лупа: България”!
Не забравяйте да се абонирате за каналите ни в Spotify, Soundcloud и YouTube, за да бъдете винаги информирани за тенденциите на съвременната икономика и бизнес!