Одобрено е изменение на картата на регионалните помощи за периода 2022—2027 г.
Европейската комисия одобри ново изменение на картата на регионалните помощи за България, което ще бъде в сила до 2027 г. Това решение е част от усилията на ЕС за намаляване на икономическите различия между регионите в страната и за стимулиране на инвестициите в най-необлагодетелстваните области.
Какво представлява картата на регионалните помощи?
Картата на регионалните помощи е инструмент, чрез който Европейската комисия определя кои региони в държавите-членки на ЕС могат да получат държавна помощ за стимулиране на икономическото си развитие. Тази помощ може да включва финансиране на инвестиции, инфраструктурни проекти и други мерки за подпомагане на местната икономика.
Какво се промени с новото решение?
С последното одобрение на Европейската комисия, България ще може да предоставя по-високи нива на държавна помощ за инвестиции в определени региони:
- В Стара Загора и части от областите Сливен и Хасково максималният размер на помощта ще се увеличи от 50% на 60% от допустимите инвестиционни разходи.
- В части от област Ямбол максималният размер на помощта ще се увеличи от 60% на 70%.
Това означава, че компаниите, които инвестират в тези региони, могат да получат по-голям процент от своите инвестиционни разходи под формата на държавна помощ. Например, ако една компания планира да инвестира 1 милион евро в нов завод в Стара Загора, тя може да получи до 600,000 евро помощ от държавата вместо досегашните 500,000 евро.
Какво прави тези промени толкова съществени за България?
Инвестициите ще подпомогнат голяма част от инфраструктурните, икономически и постоянни регионални проблеми, които страната ни изпитва в подсигуряването на различни видове помощи за регионите. Те се изразяват в няколко ключови точки, които улесняват и собственици на бизнеси, и работещите в различните бизнес сектори:
- Подпомагане на икономическото развитие: Увеличената помощ ще стимулира повече компании да инвестират в по-слаборазвитите региони на България. Това ще създаде нови работни места и ще подобри местната инфраструктура.
- Намаляване на регионалните различия: Регионите, които получават помощта, често изостават икономически спрямо по-развитите области. Повече инвестиции ще помогнат за намаляване на тези различия и ще подобрят жизнения стандарт на местното население.
- Справедлив преход: Чрез териториалните планове за справедлив преход, които бяха одобрени в края на 2023 г., се осигурява подкрепа за региони, които са особено засегнати от преминаването към по-устойчиви и екологични икономически модели. Тези планове ще подпомогнат регионите в процеса на преход и ще осигурят устойчиво развитие.
Решението включва и увеличени максимални размери на помощта за инвестиционни проекти, обхванати от платформата за стратегически технологии за Европа, която беше въведена след изменението от май 2024 г. на Насоките за регионална помощ. Това решение на Европейската комисия е част от по-широката стратегия за подпомагане на най-необлагодетелстваните региони в ЕС и за стимулиране на устойчивото икономическо развитие в цяла Европа.
Неповерителната версия на решението ще бъде предоставена под номер SA.114536 в регистъра на държавните помощи на уебсайта на Комисията за конкуренцията, след като бъдат решени всички въпроси, свързани с поверителността.