Председателят на Българската газова асоциация обсъжда възможностите за разширение на газопреноса
Турция може да прибегне към увеличение на обема за природния газ, транзитиран през България към Европа. Това съобщи председателят на Българската газова асоциация (БГА) Пламен Павлов в интервю за БТА, коментирайки изявлението на турския министър на енергетиката и природните ресурси Алпарслан Байрактар. Министър Байрактар заяви, че Турция може да удвои количеството газ, пренасяно към България от 3,5 на 7 милиарда кубически метра, а в бъдеще дори до 10 милиарда кубически метра.
Председателят на БГА Пламен Павлов уточни, че природният газ от Турция може да премине през България по два маршрута. Първият е по „Балкански поток“, но само ако се ограничи подаването на газ по втората тръба от руската компания „Газпром“ към Сърбия и Австрия. Вторият маршрут е старият Трансбалкански газопровод, който в момента не се използва, и по него може да се доставя газ за Румъния, Молдова и Украйна.
Според Павлов, възможността за използване на Трансбалканския газопровод е от стратегическо значение. „Посоката на тръбопровода, която води към Турция, може да бъде обърната, за да се осигури пренос на газ към Румъния, Молдова и Украйна“, обясни той. В същото време, ако не бъде ограничено подаването на руски газ през „Балкански поток“, единствената свободна линия остава Трансбалканският газопровод.
По повод въпроса, отправен от БТА дали България ще има полза от предложението на турския министър, Павлов подчерта, че това е причината за подписването на Меморандума по инициативата „Пръстен на солидарността“. Този меморандум насърчава сътрудничеството между газопреносните системи на България, Румъния, Унгария, Словакия и Азербайджан. Павлов допълни, че договорът между „Булгаргаз“ и турската енергийна компания „Боташ“ включва клауза, според която България може да получава определени обеми природен газ от Турция за транзитиране към други страни.
Турската страна е категорична, че няма да предоговори условията на договора, но ще предостави възможността за транзитиране на газ. „Булгаргаз“ също е поел ангажимент да плаща капацитета за транзит. „Идеята беше това да се осъществи, но засега не се случва„, коментира Павлов.
В началото на годината „Булгартрансгаз“ и турският оператор „Боташ“ подписаха споразумение за междусистемно свързване на точката „Странджа/Малкочлар“. Техническият капацитет на тази точка е от ключово значение за диверсификацията на източниците на природен газ за България, регионалния и европейския газови пазари.
„Няма нищо ново в предложението на Турция. Те са готови да осигурят необходимите количества газ, стига ние да ги заявим“, заключи Пламен Павлов.