Изкуственият интелект – новото оръжие на Ислямска държава за разпространение на терористични послания

Ислямска държава

Как Ислямска държава използва изкуствения интелект за разпространение на пропаганда и привличане на нови последователи

Изкуственият интелект е разумният двигател на човешката мисъл. В преобладаващата си част AI служи за спомагателно средство на голям брой естети, свързани с творческата сфера – писатели, художници, дигитални илюстратори, певци и прочие. Неговата употреба следва да бъде разумна, за да служи единствено за генериране на идеи сред артистите и служи вярно на всички тях. Безспорният му успех от използването му не подлежи на дискусии сред експертите, свързани с ИТ сферата и все повече компании започват да разработват техни продукти, в които Artifical Intellegence е водещ съдружник в тази задача. 

Но всеки ли използва този иноваторски похват в технологиите за добра цел и ползотворен финален резултат? Върху този въпрос може да се замислим по-обширно, когато прегледаме 92-секунден запис, публикуван в частна платформа, свързана с терористичната група ИДИЛ (Ислямска държава) в социалните мрежи. Той илюстрира новинарски водещ с каска и униформа, споделящ че нападението на руска концертна зала през март не е терористична операция, а част от “нормалния контекст на бушуващата война между Ислямска държава и вражески страни, които се борят срещу Исляма’’.

“Водещият’’ в действителност е изкуствено създаден клонинг от поддръжници на Ислямска държава като част от нова медийна програма, генерирана от изкуствен интелект, наречена News Harvest. Според видеоклипове и съобщения, споделени с The Washington Post от SITE Intelligence Group, проследяваща и фактчекваща терористични и екстремистки движения онлайн се наблюдават притеснителни медийни акции. От март насам програмата предлага почти ежеседмични видео репортажи за операциите на Ислямска държава по света. Програмата наподобява едноименната Al Jazeera – най-разпространяваният новинарски канал с национално покритие за територията на Близкия Изток. Самото съдържание маркира появата на изкуствения интелект като мощен пропаганден инструмент, докато филиали на Ислямска държава набират сили и възстановяват медийните операции на групата.

новините на Ислямска държава
Снимка: The Washington Post

За ИДИЛ изкуственият интелект е промяна на играта’’, споделя Рита Кац, съосновател на SITE Intelligence Group и изразява притеснения за бързия начин, по който се разпространяват кървавите атаки и послания на ислямистката групировка в глобален мащаб.

Каква е концепцията на предаванията, създадени през AI и значимостта на посланията, стигащи до зрителя?

Предаванията започват с показване на лого и заглавна последователност. Генерираните от изкуствен интелект новинарски водещи се появяват на екрана, облечени в бойна екипировка или официални туники, докато новинарският въвеждащия каш (интро) съдържа видеоклип на членове на Ислямска държава, изпълняващи терористични мисии. Водещите четат съобщенията от официални медийни издания на Ислямска държава, включително ал-Наба и Амак. Видеоклиповете предлагат някои от най-ранните признаци за това, че изкуственият интелект помага на терористичните групи бързо да разпространяват пропаганда и да набират членове според експерти по медии за тероризма – и дори са предизвикали вътрешен дебат относно използването на технологията според ислямското право. Този метод значително облекчава и бюджета на групировки като Ислямска държава и Ал-Кайда, отслабени през годините от военните атаки, водени от и срещу тях. Това се случва чрез евтините и лесни за използване инструменти за изкуствен интелектр които позволяват видеоклиповете да се създават бързо и с ограничен бюджет. Технологичните компании не съумяват да модерират съдържанието, защото AI я прикрива по невинен начин според жанра (новинарско предаване). 

новините на Ислямска държава
Снимка: The Washington Post

Поддръжниците на Ислямска държава са нетърпеливи да използват изкуствения интелект за пропаганда. На 15 март „Ал Курди 500’’ изложи аргументи на частен сървър за съобщения в ползва приемането на AI за бъдещото отразяване на новини. “Би било страхотно, ако братята произведат видеоклипове относно ежедневните новини, като алтернатива на четенето на новини в текст и гледането на изображения. Медиите са толкова важни, колкото физическата война, или дори повече. Защото имат много голямо влияние върху хората.’’

Седем дни след това съобщение се случи кървавия атентат в района на Москва където 133 души изгубиха животата си при атака срещу музикална зала. Поддръжникът на екстремистката група с псевдоним “Хисад’’ бързо се мобилизира, за да създаде видео, генерирано от изкуствен интелект. На 26 март той публикува първия епизод на News Harvest през частна платформа за съобщения. Атаката в Русия се отразява през шест публикувани предавания на News Harvest, предоставящи обзор на последните операции, на филиали на Ислямска държава по света, включително в Нигер, Камерун, Ирак, Сирия и Нигерия. Не е ясно каква AI технология се използва, въпреки че някои поддръжници в публикации насърчават използването на “добър’’ софтуер за AI, като инструмента за клониране на глас от Eleven Labs, компания за генериране на AI аудио. 


Последвайте ни в социалните мрежи👇


Абонирай се >>>

* indicates required