Защо България е най-благоприятната страна за инвестиране в имоти?

Йордан Йорданов корица

Недвижимите имоти са стабилен инвестиционен инструмент, който държи и увеличава стойността си от 2022 г. насам

Къде най-добре може да инвестира българинът? В бизнес и имоти. Защо? Недвижимото имущество като инвестиционен инструмент носи най-голяма сигурност, а секторът е най-проспериращ. Свободната политика и ниските данъци също допринасят за благоприятно развитие. 

Пазарът на жилища в България се очертава да бъде балансиран, активен и стабилен през 2024 г. И ако нещо на него изглежда смущаващо, това са все още цените, но предимно погледнати през призмата на купувача. 

Защо в България най-много се инвестира в имоти и дали ще е спекулативно увеличението на цените им при влизане в Еврозоната? Необходим ли е публичен регистър за ценз и квалификации на брокерите в България ?

Гост в 14ти епизод на подкаста “Бизнес лупа: България” е Йордан Йорданов, изпълнителен директор на агенция  за недвижими имоти “Нов дом 1”.

Защо недвижимите имоти са най-предпочитаният инвестиционен инструмент у нас?

Недвижимите имоти от край време са доказан инвестиционен инструмент. През последните две години  финансовата неграмотност у нас е често засяган казус. Според изследване на „Тренд“ по поръчка на Finance Academy, едва 7 % от българите инвестират средствата си, докато средно в Европа това правят 24%от населението. У нас 90 % не влагат парите си никъде. 

Въпреки че финансови активи като акции и облигации са много по-доходоносни инструменти за инвестиране и не се облагат с данъци на територията на страната, все още българският инвеститор предпочита да влага в недвижими имоти. Печалбата от тях е по-малка и по-бавна като възвръщаемост, но няма опасност да се стопи или вложените средства да са с отрицателен индекс. Това е причината според Йордан Йорданов, те да са се доказали във времето като устойчива и нискорискова опция.

От друга страна, развитието на Real Estates сектора показва все по-напредничави идеи за максимално извличане на печалба в следствие на закупуване на имот като обещаваните печалби вече надвишават традиционните 3-3.5%  и скачат на 20%. 

Друг много важен фактор за нагласите на инвеститорите в България, който изтъква експертът, е облекчената данъчна система. Нашият данък печалба е в размер на 10%, докато в Западна Европа, САЩ и Канада той варира между 18 и 35%.

Това показва стремежа на държавните институции да подкрепят иновативните бизнес инвестиции и решения.

Ще процъфти ли секторът недвижими имоти при допир с еврото?

Категоричният отговор е “Да”. Редица финансови и икономически експерти посочват еврото като трамплин за българската икономика. Промяната на основната ни валута би направила държавата благоприятна за развитие на всички бизнес сфери и би привлякла инвеститори, ако притежава стабилна парична единица. Това коренно би променило пазара на имоти, тъй като той се влияе изключително много от инфраструктурата, качеството на пътищата, състоянието на болниците и на частните предприятия. Когато страната подобри облика си, имотите също ще станат атрактивни не само за българските купувачи, а и за чуждестранни брокери. Според Йорданов, нашият пазар е силно подценен, защото на него купуват само българи.

В момента България е с най-ниски цени на имотите в Европа. Ако еврото навлезе и се напасне добре, имотния пазар може да се промени много бързо. Данъците вероятно няма да се променят процентно, но цените ще скочат, защото покупателната способност ще се увеличи заради планирано повишаване на заплатите. В следствие, чуждестранните инвеститори ще предпочетат България заради все още атрактивните условия у нас.

Пазарът в Хърватия отчита скок на цените с 10-20% за цялата 2023 г. Следвайки примерът на последната присъединила се държава към еврозоната, Йордан Йорданов заявява че спад на цените няма да има, но е нормално да очакваме покачване.

Гледайте цялото видео в нашия You Tube канал:


Последвайте ни в социалните мрежи👇


Абонирай се >>>

* indicates required