ЕК инвестира 126.9 млн. евро в проекти за океаните до 2030 г.

изхвърляне на отпадъци

Сред 26-те проекта на ЕК шест са с българско участие, предвидени са средства за възстановяване на океаните и водите за държавите членки

Европейската комисия обяви инвестиции в размер на 126,9 милиона евро в 26 нови проекта, допринасящи за мисията на ЕС „Възстановяване на нашите океани и води”. Тази инициатива има за цел да възстанови океаните и водите в Балтийско и Северно море, река Дунав и Черно море, Средиземно море, Атлантическия океан и многобройни езера.

Финансирането, предоставено чрез програмата „Хоризонт Европа”, ще подпомогне държавите членки в усилията им за постигане на устойчивост и климатична неутралност. Сред приоритетите на проектите са по-доброто управление на седиментите в река Дунав, опазването на естествените езерни екосистеми и биоразнообразието в Атлантическия океан и арктическите морски басейни.

банер на ЕК
Снимка: Официален сайт на Европейската комисия

България участва активно в шест проекта:

  • Mr.Goodfish3.0: Съвместно с пет държави, проектът цели устойчива консумация на морски дарове. Бюджетът му е 2 млн. евро и ще продължи до 30 април 2027 г.
  • FERRO: Проект за опазване на езерата с бюджет от 4 млн. евро. Работата започна на 1 юни 2024 г. и ще приключи на 31 май 2028 г.
  • SUNDANSE: Проект за опазване на река Дунав с бюджет от 8.5 млн. евро. Стартирал на 3 юни 2024 г., той ще приключи на 2 юни 2028 г.
  • BLUE CONNECT: С участието на 13 държави, проектът цели защита на морските хабитати и екосистеми с бюджет от 8.8 млн. евро. Започва на 2 септември 2024 г. и ще продължи до 1 март 2028 г.
  • iNNO SED: Фокусира се върху състоянието и живота в река Дунав. С бюджет от 8.6 млн. евро, проектът ще стартира на 1 септември 2024 г. и ще продължи до 31 август 2029 г.
  • EUROLakes: Насочен към опазването на екосистемите в езерата с бюджет от 4.1 млн. евро. Стартира на 1 септември 2024 г. и ще продължи до 31 август 2028 г.

Инвестициите са избрани след покани за представяне на предложения, обявени през 2023 г. под управлението на Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) и Изпълнителната агенция за научни изследвания (REA), съобщават още от пресслужбата на Европейската комисия.


Последвайте ни в социалните мрежи 👇

Абонирай се >>>

* indicates required