„Грийнпийс“ – България с доклад за нужда от защитени морски зони

отпадъци на плажа

Организацията публикува доклад, с който разширява инициативата си “Да запазим Черно море живо!”

В първия ден на юли „Грийнпийс“ – България публикува доклад, създаден заедно с учените от Института по океанология на БАН, който описва критичната нужда от създаването на строго защитени морски зони в Черно море с цел ефективното опазване на живота в него.

За да запознае широката публика с красотата на биоразнообразието, което се крие под морската повърхност, организацията създаде специална интерактивна страница „Живо Черно море“. Благодарение на илюстрациите на Надежда Каридова от Студио „Пънкт“, всеки може да се гмурне под вълните и да се срещне с най-емблематичните черноморски бозайници, риби, миди и растителен живот. С това от „Грийнпийс“ – България цели да насочи общественото внимание към рисковете, пред които е поставен балансът в тази крехка екосистема.

„Животът в Черно море е постоянно под заплаха от редица човешки фактори като прекомерния улов, нерегламентираното тралене, унищожаването на редки местообитания, замърсяването, еутрофикацията, големите газови индустриални проекти и войната в Украйна.“ – коментира Кремена Ватева, координатор на кампанията „Живо Черно море“. Въпреки тези предизвикателства, природата има способността да се възстановява, стига да ѝ се предостави необходимата подкрепа. В България създаването на строго защитени зони или морски резервати е жизненоважна стъпка към това възстановяване. Морските резервати водят до по-чисти и бистри води, богати рибни поколения и по-ефективна защита от вредни риболовни практики. Строго защитените зони помагат за цялостното здраве на морето, като увеличават четирикратно броя на рибите и другите морски организми дори извън границите на зоната.

Организацията стартира петиция за създаване на първия изцяло морски резерват в България; за международно сътрудничество относно опазването на Черно море; и за строга защита на поне 10% българско Черноморие до 2030 г.

кораб грийнпийс
Снимка; Greenpeace

Докладът на „Грийнпийс“ накратко

Докладът, изготвен от „Грийнпийс“ – България и Института по океанология на БАН предоставя детайлни научни данни за необходимостта от строго защитени морски зони в Черно море. Основният фокус е върху защитена зона „Ропотамо“, която вече е част от мрежата Натура 2000, но се нуждае от още по-строга защита.

Сред основните акценти от доклада е наличието на важни местообитания и видове. Зона „Ропотамо“ включва критично важни местообитания като скални рифове, мидени банки и пясъчни дъна, които са дом на редки и застрашени видове. Въпреки съществуващите забрани, практики като дънното тралиране и изоставянето на мидени ферми продължават да вредят на екосистемата. Кремена Ватева поясни за Invest-in-Bulgaria , че борбата е за първата строго защитена морска зона в България. Докладът показва, че въпреки съществуващите забрани, в зоната продължават да се извършват вредни практики като дънно тралиране. Следващата стъпка е изготвянето на конкретно предложение към МОСВ, което ще изисква силна политическа воля и обществена подкрепа, това заяви за  

Друг основен момент от доклада е Черно море. То е изправено пред редица заплахи като замърсяване, нерегламентиран риболов и климатични промени. Траленето, например, унищожава големи площи от морското дъно и вреди на всички видове в морето. Проблемът с изоставените мидени ферми също допринася за замърсяването на водите. За каузата е Необходимо международно сътрудничество. Природата не признава националните граници, затова е важно всички черноморски държави да работят заедно за опазването на Черно море. Вече съществуват международни правни механизми като Конвенцията за опазване на Черно море от замърсяване, но те често не се прилагат ефективно на национално ниво. Кремена Ватева отбеляза, че вече съществуват международни механизми за опазване на морето, но те рядко се прилагат ефективно. Тя призова за по-ясно прилагане на общите действия на национално ниво.

Като като ясна цел организацията посочва и Повишаването на обществената осведоменост. „Грийнпийс“ – България работи за ангажиране на обществеността чрез интерактивни платформи и документални филми, които представят уникалната красота на Черно море и важността на неговото опазване. Според Ватева, всички хора, ангажирани ежедневно с морето, истински ценят живота в него. Тя отбеляза, че местните рибари и гмуркачи са загрижени за проблемите на Черно море. 

Значението на кампания “Живо Черно море”

Опазването на Черно море изисква съвместни усилия на всички черноморски държави и силна обществена подкрепа. Докладът на „Грийнпийс“ – България очертава конкретни стъпки и предизвикателства за създаването на строго защитени морски зони, които са жизненоважни за възстановяване на морското биоразнообразие и устойчивото развитие на региона. Подобна кампания би променила цялостното виждане на обществото към по-добро. Черно море не е само едно от най-красивите природни бижута на родината ни, а и източник на ценни приходи за страната, които оказват сериозно влияние на БВП.


Последвайте ни в социалните мрежи👇


Абонирай се >>>

* indicates required