Световната банка коригира очакванията си за България, докато геополитическите рискове засилват колебанието
Световната банка намали своята прогноза за икономическия растеж на България за 2024 г. до 2.1%, което е с 0.3 процентни пункта по-малко в сравнение с прогнозата от януари 2024 г. Това намаление идва в момент, когато страната се опитва да се възстанови от последиците на пандемията и да се справи с нарастващите геополитически напрежения в региона.
Неизвестността относно икономическите политики също е вероятно да остане висока
В същото време, в своя доклад „Global Economics Prospects“, публикуван на 11 юни, Световната банка също така понижи своята прогноза за икономическия растеж на България и за 2025 г. с 0.2 процентни пункта, до 3.1%. Това става ясно от официалното прессъобщение на СБ. Това отразява несигурността на световната финансова институция в следствие на нестабилната политическа обстановка у нас.
Според доклада на Световната банка от юни 2024 г., растежът в Европа и Централна Азия се очаква да се забави до 3.0% през тази година и до 2.9% през 2025 г. Забавянето през 2024 г. отразява предимно забавянето в Руската федерация и Турция.
Изключвайки тези две икономики и Украйна, се очаква растежът да се укрепи тази и следващата година, тъй като инфлацията отслабва, лихвените проценти на паричната политика се намаляват и растежът на износа, особено към еврозоната, се засилва.
Геополитическите развития остават основен рисков фактор за икономическия растеж, особено тези, свързани с руската инвазия в Украйна и конфликтите на Близкия изток.
Въпросителните пред икономическите политики също остават.
Въпреки че рисковете от по-висока от очакваната инфлация са намалели, все още може да има натиск върху цените на стоките или заплатите, както и потенциални нови епизоди на финансови напрежения, според Световната банка.