Повторно избрана за председател на МВФ, Кристалина Георгиева с внимание към детайла и човешката грижа, е един от най-влиятелните му председатели в историята
Жаждата за знания бушува във вените й от ранна детска възраст, а днес тя е изключителна фигура в световната икономика и политика. Като председател на Международния валутен фонд, Кристалина Георгиева олицетворява професионализъм, решителност и състрадание. Умее и предпочита да съчетава икономическия прогрес със социални каузи, сред които справяне с бедността и неравенството, единен растеж на икономиката и равноправно обучение за всички. Нейната кариера е изпълнена с успехи, а сред последните е избирането й за втори път за председател на Международния валутен фонд.
Образованието е нейното призвание
Родена през 1953 г. в София, България, Кристалина Георгиева израства в семейство на образовани и културно ангажирани родители. От малка се отличава с любознателност и желание да промени света. Завършва Икономическия университет в София, а по-късно получава докторска степен по икономика и социология от Университета на национално и световно стопанство. Образованието за нея е сред най-висшите човешки и граждански ценности. Вярвайки в гръмката сила на учението и приемайки го за своя лична кауза Кристалина Георгиева заявява: “Инвестициите в образование и здравеопазване не са разходи, те са инвестиции в човешки капитал и бъдеще.“
Кариера и възход в световната политика
Георгиева започва своята кариера като преподавател и научен работник, но бързо се насочва към международните институции. През 1993 г. започва работа в Световната банка, където се изкачва до вицепрезидент и корпоративен секретар. Тя играе ключова роля за реализирането на множество проекти, насочени към намаляване на бедността и подкрепа на устойчивото развитие. Ясно осъзнава, че е отговорна и водеща фигура на игралното поле на световната икономика и използва авторитета си за глобално обединение и обществена съпричастност, или както казва самата Кристалина Георгиева: “Ние трябва да работим за свят, в който икономическият растеж служи на всички, а не само на няколко избрани.“
През 2010 г. е избрана за Европейски комисар по международното сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи, където демонстрира уменията си за управление на кризисни ситуации и укрепване на международните връзки.
Ръководство на МВФ
2019 г. оставя белег в икономическата история на Европа и в кариерния път на Кристалина Георгиева. Тя става първата жена от Източна Европа, избрана за управляващ директор на МВФ. Нейното ръководство е белязано от решителни действия по време на глобалната пандемия от COVID-19. Нейните основни житейски и професионални каузи взимат нови измерения в този труден за целия свят период. Икономистът с континентални величини мобилизира ресурси за подпомагане на най-засегнатите страни и обръща внимание на това, което никой в ера на паника и изолация не взима като приоритет – човечността.
Към днешна дата Кристалина Георгиева е преизбрана за председател на Международния валутен фонд, наследила свят, все още борещ се с последиците от пандемията COVID-19, както и нови глобални предизвикателства като инфлация, нарастващи дългове и климатични промени. Тя незабавно се зае със задачата да подсили финансовата устойчивост на най-уязвимите икономики чрез увеличаване на резервите на МВФ и разширяване на кредитните линии за държавите в нужда. Ето какво казват координаторите на Изпълнителния съвет г-н Афонсо С. Бевилакуа и г-н Абдула Ф., цитирани от IMF.org:
„При вземането на това решение Бордът похвали силното и гъвкаво ръководство на г-жа Георгиева по време на нейния мандат, преодоляващо серия от големи глобални сътресения.” Той изтъква още, че Кристалина Георгиева оглавява безпрецедентната позиция на МВФ за тези сътресения, включително одобрението на повече от 360 милиарда долара ново финансиране от началото на пандемията за 97 държави, облекчаване на обслужването на дълга на най-бедните, най-уязвимите членове на Фонда и историческо специално теглене Равнопоставеност е еквивалентно на 650 милиарда долара. Под нейно ръководство Фондът въведе иновативни нови механизми за финансиране, включително Механизма за устойчивост и Прозореца за хранителни трусове. Тя запълни Тръста за намаляване на бедността и растеж с капацитета да мобилизира преференциални заеми за най-бедните си членове и създаде Кръглата маса за глобалния държавен дълг. Също така осигури 50-процентно увеличение на квотата за укрепване на постоянните ресурси на Фонда и се съгласи да добави трети председател от Африка на юг от Сахара към борда на МВФ.
Постиженията на един амбициозен лидер
Едно от ключовите постижения на Георгиева през втория й мандат е въвеждането на нови финансови инструменти, които да подкрепят устойчивото развитие и зеления преход. Тя насърчи използването на специални права на тираж (SDR) за финансиране на проекти, насочени към борба с климатичните промени, както и за стимулиране на инвестиции в чиста енергия и зелени технологии.
Председателят на МВФ непрекъснато работи за укрепване на мултилатерализма и международното сътрудничество. Тя настоява за координирани усилия между международни организации, правителства и частния сектор с цел постигане на по-голяма икономическа устойчивост. В този контекст, МВФ под нейно ръководство засили партньорствата си с Световната банка, ООН и регионални финансови институции.
Зад кулисите на финансовият глава с тежка ръка
Георгиева е известна със своята енергия и страст към работата си. Тя често споделя, че е вдъхновена от хората, с които работи, и вярва в силата на сътрудничеството и иновациите за постигане на глобална стабилност и просперитет. Всички каузи, които подкрепя са проекция на нейната човечност и искрена отдаденост на доброто. Председателят на МВФ умело съчетава суровият поглед над финансите със значимостта на човешки индивид и неговата история, често призовавайки към единство: „Солидарността не е само морален императив, тя е и икономическа необходимост.“
Кристалина Георгиева продължава да бъде мощен глас в глобалната икономика и политика. Нейната работа е насочена към осигуряване на финансовата стабилност на държавите и подкрепа на устойчивото развитие. Тя е вдъхновение за много хора по света, демонстрирайки, че с упоритост и страст може да се постигне всичко.