Ще използва ли Сърбия литиевите си ресурси въпреки екологичните опасения?

станция литий сърбия

Сърбия притежава огромен икономически потенциал, заради своите литиеви залежи, които могат да преобразят коренно бъдещето й

Откритието на значителни запаси от литий в находището „Ядар“ представлява възможност за страната да стане ключов играч на световния пазар на батерии и електромобили. Според последни данни на Euronews, областта съдържа около 10% от глобалните доказани резерви на метала. Въпросът с копаенето и експлоатацията на сръбски литий остава отворен от 2 години насам, но на преден план излизат опасностите за околната среда.

Премиерът на Сърбия, Милош Вучевич, подчертава необходимостта от обсъждане на всички проекти за развитие на страната като засегна значително добива на литий. Той заявява, че страната трябва да намери баланс между използването на природните си ресурси и опазването на околната среда. „Аз вярвам в устойчивото развитие като печеливша формула,“ каза Вучевич, подчертавайки, че ако експертите кажат „не“, тогава отговорът ще бъде „не“, но това би попречило на бързия икономически прогрес.

Rіо Тіntо нe иcĸa дa ce oтĸaжe дa дoбивa литий зa нaд $2 милиapдa в Cъpбия

Компанията Rio Tinto, която отдавна иска да добива литий в Сърбия, се сблъска с протести, свързани с притеснения за екологията.

Въпреки това, компанията продължава да чака разрешение от сръбските власти. Предварителните тестове показват, че литият от находището „Ядар“ е годен да бъде използван за производството на батерии.

Глaвният изпълнитeлeн диpeĸтop нa минния гигaнт Rіо Тіntо – Яĸoб Cтaycxoлм, зaяви още през 2022 г., чe миннaтa ĸoмпaния нe ce e oтĸaзaлa oт пpoeĸтa Јаdаr (Ядap) зa дoбив нa литий в Cъpбия, cъoбщaвa мecтнaтa тeлeвизия N1, цитиpaнa oт Rеutеrѕ. 

„Јаdаr e нeвepoятeн aĸтив. Cвeтът имa нyждa oт тoвa, a Cъpбия oпpeдeлeнo имa нyждa oт тoзи пpoeĸт. Tpябвa дa paзбepeм ĸaĸ дa гo ocъщecтвим. Eдинcтвeнoтo, ĸoeтo биx ĸaзaл днec e, чe нe cмe ce oтĸaзaли“, ĸoмeнтиpa Cтaycxoлм.

Πpeз юли 2022 литиeвaтa ĸoмпaния oбяви, чe „пpoyчвa вcичĸи възмoжнocти“, cвъpзaни c пpoeĸтa “Ядap”, в oтгoвop нa oпaceниятa нa мecтнитe, ĸoитo бoйĸoтиpaт инвecтициятa, пpитecнeни зa eĸoлoгиятa.

Употребата на литий и неговата стойност

Сребристо-белият, алкален метал е много реактивен и се среща в природата само в съединения, като например литиеви соли в солените езера и минералите. Литият е ценен ресурс поради високата си енергийна плътност, което го прави идеален за батерии. Той намира приложение още в керамиката и стъклото и медицината за лечение на психични заболявания.

usmihvasht-se-chovek-v-kostium-2-4

 

Цените на лития са се колебали значително през последните години поради промени в търсенето и предлагането. През 2022 г. цените стигар рекордни нива поради рязкото нарастване на търсенето за електромобили. Анализаторите прогнозират, че цените на лития ще останат високи в близко бъдеще, но е възможно да се стабилизират в дългосрочен план, тъй като производството се разширява и се разработват нови технологии за добив.

Добивът на литий може да има значително негативно въздействие върху околната среда, екосистемите и местните общности. Сред основните вредни влияния е изчерпването на водните ресурси. Добивът на литий често изисква големи количества вода, което може да доведе до изчерпване на водните ресурси, особено в региони, които вече са изправени пред недостиг на вода. Добивът замърсява водите и почвите. Сериозен екологичен проблем е и намаляване на биоразнообразието, тъй като знаем, че в зони, в които се копае се унищожават дървесни масиви и се нарушава естествената среда на популациите.

Въпросът за добива на литий в Сърбия е сложен. От една страна, той представлява икономическа възможност, която може да донесе значителен просперитет на страната. От друга страна, съществуват сериозни екологични притеснения, които не могат да бъдат пренебрегнати. Отговорът на този въпрос ще бъде от решаващо значение за бъдещето на Сърбия.


Последвайте ни в социалните мрежи👇


Абонирай се >>>

* indicates required