Древен език за програмиране контролира голяма част от световните финанси

човек и софтуер

От COBOL зависят 43 % от софтуерите

COBOL е древен език, който фигурира при обработването на програми, проследяващи ежедневни транзакции. Те са на стойност трилиони щадски долари на дневна база. Трябва да отбележим, че този архаичен език е програмен, но в момента почти няма програмисти, които да го владеят. Въпреки това той е много важен.

Езикът за програмиране наскоро навърши 64 години

Появил се за първи път през 1959 г., той все още е в основата на банковите програми, които обработват парични преводи на стойност трилиони долари, отбелязва PC Mag в публикация по темата.

Това се превръща в реален процес за нас, тъй като COBOL (Common Business Oriented Language) се счита за остарял. Нито училищата, нито университетите, нито онлайн образователните услуги смятат за необходимо да го преподават, особено когато съществуват по-модерните C, C++ и особено Python.

В класацията на най-популярните езици за програмиране COBOL се нарежда на 22-ро място. През август 2023 г. той беше на 15-о място. Python държи първото място повече от две години.

И все пак, според статистика на Международния журнал за напреднали изследвания в науката, комуникациите и технологиите (IJARSCT), до ден днешен 43% от всички банкови системи все още използват COBOL.

Банковата система на САЩ е най-силно зависима от този позабравен език за програмиране – 95% от цялата дейност на банкоматите в страната се обработват от софтуер, написан на COBOL. Ситуацията не е много по-добра с личните транзакции на американците с кредитни карти – програмите на COBOL обработват 80% от тях.

COBOL е толкова стар, колкото и повечето програмисти, които го пишат. Той дори е надживял един от своите създатели. През лятото на 2017 г. в САЩ почина Жан Е. Самет, инженер от IBM, съавтор на COBOL и първата жена-президент на Асоциацията по  изчислителна техника на САЩ.

Освен финансите

Проблемът със зависимостта на света от COBOL се усложнява от факта, че древни програми, написани на този език, се използват не само от компании от банковия сектор на световната икономика. Много често такъв софтуер се използва например в социалната сфера.

През пролетта на 2020 г., когато пандемията от коронавирус удари света, се оказа, че софтуерът в американската служба по заетостта също е написан на COBOL и е толкова стар, че не можеше да се справи с настоящите изисквания.

Софтуер, написан на COBOL, може да се намери и в автомобилната, застрахователната и здравната индустрия. Дори някои правителства продължават да използват такива помощни програми.

Ново начало

През пролетта на 2020 г. беше направен опит за съживяване на общността на COBOL, така че да има повече хора в света, които да развиват отдавна остарял софтуер. IBM, чийто служител е в основата на COBOL, започва да провежда курсове за обучение по него.

IBM не предоставя статистика за броя на програмистите, които са привлечени от възможността да изучават и развиват древната технология, но факта, че съвременните училища за онлайн обучение не насърчават курсове по COBOL, е показателен за ниския интерес

Същевременно IBM е готова да отърве света от софтуера, написан на COBOL, използвайки модерни технологии. Компанията разработи софтуерен инструмент, базиран на изкуствен интелект, който автоматично превежда кода на COBOL в Java. Това е четвъртият най-популярен език за програмиране в света сред разработчиците, след Python, C и C++.

Проектът на IBM се нарича Watsonx Code Assistant. Според източници от компанията, услугата позволява 80-90% от COBOL кода да бъде преведен на Java. Останалото трябва да се направи ръчно от програмисти, но IBM работи върху подобряване на възможностите на Watsonx Code Assistant, съобщава Technews.



Последвайте ни в социалните мрежи👇

telegram sharing button
messenger sharing button
whatsapp sharing button
print sharing button