Инициативата обединява устойчивото развитие и търговия
Целта на програмата за глобално улесняване на биотърговията е да синхронизира и използва резултатите от миналото и да допринесе за разгръщането на потенциала на подхода на биотърговията, за опазване на биоразнообразието, както и намаляване на бедността.
Общата цел на продължаващата програма е да подпомогне ключовите заинтересовани страни да се възползват и капитализират чрез търговските възможности. В същото време програмата насърчава изпълнението на ЦУР, Целите от Аичи, както и Глобалната рамка за биологично разнообразие Кунминг-Монреал, приета миналия декември 2022 г., пише UNCTAD.
UNCTAD ръководи, координира и улеснява съвместните действия на ключови заинтересовани страни на национално, регионално и международно ниво и разглежда ключови проблеми, от които зависят търговските потоци на продукти и услуги, базирани на биологичното разнообразие.
Програмата се основава на следните три стълба:
Координация и споделяне на знания между заинтересованите страни
Програмата осигурява координация по ключови въпроси на BioTrade. UNCTAD ръководи и използва капацитета на различни партньори на BioTrade за споделяне на информация. Освен това чрез структуриран подход към сътрудничеството се подобрява видимостта на работата на партньорите и по този начин се осигуряват стимули за ангажираност. Този подход допълнително ще укрепи бизнес аргумента за BioTrade и ще помогне за интегрирането му в стратегии за устойчиво снабдяване и развитие.
Създаване на благоприятна политическа среда за компаниите на BioTrade
Компаниите от BioTrade получават подкрепа за преодоляване на нетарифните мерки и за прилагане на национални схеми за достъп и споделяне на ползите, за да се даде възможност за продължаване на участието им на международния пазар. Освен това програмата ще илюстрира как частният сектор, както и правителствата, също могат да използват BioTrade, за да докладват за изпълнението на международни казуси (напр. ЦУР).
Улесняване на пазарните връзки за BioTrade компании
Програмата подкрепя частни компании и други партньори да повишат знанията си за BioTrade, както и капацитета си да повишат осведомеността за BioTrade. Партньорите също ще бъдат насърчавани да стимулират растежа и развитието на етични практики за снабдяване и устойчиви вериги за доставки във връзка с принципите и критериите на BioTrade.
Продължителността на програмата беше удължена до октомври 2024 г. През този период UNCTAD ще се съсредоточи върху подобряването на устойчивостта на концепцията и работата на BioTrade, като същевременно разширява обхвата си на работа към други възникващи въпроси, свързани с търговията и биоразнообразието.
Тези въпроси включват: дребни хранителни системи и селскостопански стоки; океаните и синята биоикономика; кръгова биоикономика; статистика за търговията и биоразнообразието; биоразнообразие и доброволни стандарти; финанси, между другото.
UNCTAD отговаря за мониторинга, вътрешната оценка и докладването на въздействията, резултатите и резултатите от програмата.
Годишната среща на Управителния комитет на заинтересованите страни предоставя платформа за докладване на напредъка, обратна връзка и препоръки относно изпълнението на програмата. Допълнителни дейности по мониторинг и оценка се извършват виртуално, включително чрез електронни средства, телефонни обаждания или срещи, организирани успоредно с други програми или събития на партньори.
SECO може да възложи външна междинна оценка, както и външна окончателна оценка на програмата. Ако не се проведе външна оценка, UNCTAD ще проведе самооценка с намеса от трети страни.