Кризисният анализ ни помага да проследим поведението на златото по време на световна криза
Златото се смята за една от най-сигурните инвестиции, тъй като шансовете да загуби цялата си стойност са почти несъществуващи. Да, цената може да се срине, но не и до нулата. Това е и причината цената на скъпия метал да се повишава по време на икономическа криза и несигурност.
Цената на златото, както и на много други суровини, драстично се покачи след като Русия нахлу в Украйна в края на февруари 2022 г. Много инвеститори, собственици на бизнес, а и отделни хора, посегнаха към благородния метал във време на несигурност и криза. Но защо?
Тъй като цената на златото не зависи толкова много от геополитически и други фактори, в очите на мнозина то остава по-безопасната опция за спасение, отколкото други несигурни инвестиции, които зависят от икономически фактори.
В момента се намираме в един преломен период, в който света се променя, забелязваме напрежение както в Украйна, така и Китай, Тайван, дори и в САЩ, а нека не забравяме и пандемията, която изглежда не е към края си. Несъмнено сме живи свидетели на една от кризите, които ще се помнят дълго. Сега е един от онези моменти, в които златото отново ще бъде тествано и ще може да видим сами как се представя то по време на криза.
За да анализираме и проследим реално как варират цените на скъпия метал през годините, ще обърнем внимание на кризисния анализ
Както всички знаем, финансовите системи на държавите не са перфектни и поради този факт икономическото благоденствие на народите бива регулярно прекъсвано от кризи. Кризисният анализ ни представя как реагират активите във времена на сътресения. За точен анализ трябва да разгледаме всички кризи, които са се случвали през годините назад. Най-общо можем да говорим за 8 основни вида криза: военна, политическа, банкова, финансова, икономическа, валутна, бюджета и петролна.
Златото се представя добре през всички изброени по-горе кризи. От 2008 година до днес, светът премина през световна финансова криза (2008г.), европейска криза (2010г.), търговска война – САЩ и Китай (2018г.) и световна пандемия (2020г.) На следващата графика можете да наблюдавате доходността на златото спрямо останалите основни активи – Акции (S&P 500) и Американски ценни книжа.
Графика www.sprot.com
Разглеждайки някои от основните кризи през последните 100 години 1929 – 1939 г. (Великата депресия), 1971 г. (Сриване на Бретън Уъдс – Доларова криза), 1982 г. (Латино-американска дългова криза), 2001г. и 2003 г. (Военните кризи в Ирак и Афганистан), можем да наблюдаваме устойчивостта на златото във времена на несигурност.
И сега, както и през годините, хората отново търсят сигурност в златото, най-често чрез инвестиционно злато. Factor I.N. търгува с инвестиционно злато под формата на златни кюлчета и монети. От водещата финансова институция споделят:
„Нашите наблюдения са, че хората все още усещат финансовата несигурност и се притесняват от това, какво предстои. Експертите ни отбелязват висок интерес към покупката на злато, който изглежда няма да утихне скоро“
Определението за safe-haven asset (защитен актив) е актив, който във времена на икономическа рецесия, ще запази своята цена и дори ще я покачи. Инвеститорите още преди десетилетия са сложили тази „Титла“ на златото, като то успешно я защитава през годините.